--- spoiler ---
Renault, 2016 yılının ilk 6 ayının sonunda Ford’u 2. sıradan indirmeyi başardı. Bu başarıda en büyük paylardan biri de Kadjar’ın oldu. Crossover satışlarındaki artış, Renault’ya yaradı.

En çok satan araç Kadjar değil. Clio tabi ki. Fakat onun arkasından markanın Crossover temsilcileri Kadjar ve Captur geliyor. Hemde 2015 yılının aynı dönemindeki satış miktarlarını artırarak!

Genel olarak Renault, 2015 satışlarını yüzde 15 oranında artırdı. 595.316 araç sattı. Buna karşılık Avrupa otomobil pazarı Haziran sonunda yüzde 9 büyüdü. Peki Renault her sınıfta satışlarını artırdı mı? Cevap hayır. Hatchback ve Avrupa’ya kendi getirdiği sınıf olan Minivan sınıfında satışları biraz düştü. Çünkü rakipleri bu süreçte yeni modeller getirdi ve Renault karşılık vermekte geç kaldı.

Bunların yanında, aslına bakarsanız Captur ve Kadjar’da geç geldi. Kendi sınıflarında rakip markaların çıkardığı modellerden daha sonra sahnede yerlerini aldılar. Ancak bu durum aleyhlerine olmamış görünüyor. Çünkü şu ana kadar başarılılar. Captur, geçen yıla göre satışlarını 10.000 araç daha artırdı. 117.989 adet satıldı. Geçen sene Nisan ayını baz alırsak eğer, Kadjar da satışlarını 10 kat artırmış görünüyor. 70.857 adet.

Renault, kendine hedef olarak 2017 yılında Avrupa’da satışlarda 2. sıraya yükselmeyi seçmişti. Görünüşe bakılırsa bu hedefine 1 yıl erken ulaştı. Sıralamanın ilk basamağına baktığımızda ise geçen sene emisyon skandalına adı karışan Volkswagen markasını görüyoruz. Skandala rağmen insanlar güvenini yitirmemiş gibi duruyor. 909.470 adetlik satışla ilk sırada. 3 sıraya gerileyen Ford ise 565.979 satış yapmayı başarmış. Bu satış rakamlarının hepsi Haziran ayı itibariyle olan adetlerdir.

Yeni çıkan Koleos ile başka bir rekabete katılacak olan Renault’u zorlu rakipler bekliyor. Kadjar ve Captur’daki gibi başarılı olmak istiyorsa çok iyi bir araç yapmış olması gerekir çünkü Kia Sorento ve piyasaya yeni giren Skoda Kodiaq gibi araçlar pazarı biraz karıştırabilirler. Bakalım bekleyip görelim.

--- spoiler ---

Kaynak: www.motor1.com
tümünü gör
ilgili galeri