Renault'un 2002-2009 yılları arasında ürettiği e segmenti arabası.

Yanlış hatırlamıyorsam ülkemize sadece 3.5 V6 benzinli motorla ithal edilmiştir. Tutulmamasının en büyük nedeni olarak bunu görüyorum.
renault un e segment sedanlarına karşı kullandığı hatchback hamlesidir velhasıl kelam çok da etkili olmamıştır tıpkı diğer üst segment renaultlar gibi
Yanlış motor seçeneği ile ülkemize girmiş olan otomobil.

Öyle saçma bir motor ile geldi ki, satması mümkün değildi.

Bu arada motor Fransız bir çok otomobilde kullanılmıştır.
(bkz: Cenaze aracı)
Belki de gelmiş geçmiş en iyi makam otomobiliolabilir.
Ancak genel beğenilere uymayan tasarımı ve bu segmentteki Alman hegemonyası sebebiyle Renault'yu zarara uğratmıştır.
Peki neden?
Hiç bir makan otomobiline, her türlü beden tipi düşünüldüğünde, bu denli rahat inip binilemez.
Yüksek tavanı ve kapıları sayesinde ferahtır.
Ön koltuklarının omuz bölümleri ayrıca ayarlanabilir.

Audi, BMW ya da Mercedes'in içinde hiç bir kodaman bu denli ferah yolculuk edemez!

Tasarımı (bkz: Patrick Le Quement) tarafından yapılmıştır.

Önceki entrylerde atlanan; sadece 3.5 V6 motorla ithal edilmemiştir. Turbo benzinli ve dizel motorları da vardır.
Hatta sloganı: İçten dışa tasarlanan tek otomobil olması lazımdı.

Koltukları özellikle çok yumuşak konforlu
Renault'nun cesur tasarımlarından biri olarka tarihe geçmiştir ama bu tuhaf tasarım ve sınıfı çok da belli olmayan otomobil ne yazık ki çok başarılı olmamıştır.
Nicolas Sarkozy'nin bir süre kullandığı makam aracı olmuştur. ülkemizde 30 bin liralara bulunabiliyor. fabrika verisi şehir içi yakıt sarfiyatı 16.8 litredir.
E segmentine hatchback kavramını sokan otomobildir. Dış tasarımı "ya sev ya nefret et" tarzındadır, ki bana ön ızgaraları hariç çirkin gelmemektedir (ki 2006 makyajıyla onu da düzelttiler).

Ülkemize 2.0 benzinli, 2.0 dci ve 3.5 benzinli seçenekleri ile ithal edilmiştir. O zamanlar için istenen paranın yüksek oluşu (100-140 bin arası) aracın satışlarını olumsuz etkiledi.

Bu arada, 3.5 benzinli motoru bilindiği gibi (bkz: Nissan 350Z) ve (bkz: Infiniti FX35) ile ortaktır.
Renault'nun Sandouville'deki bantta Espace IV,Avantime ve Laguna II ile beraber ürettiği lüks hatchback.

2002-2009 yılları arasında üretilen VelSatis'in ismi Velocity ve Satisfaction kelimelerinin birleşiminden geliyor.Benzinli motor seçenekleri 2.0 Turbo ve 3.5 V6,dizel motor seçenekleri 2.0 dCi,2.2 dCi ve 3.0 dCi V6 olmak üzere toplam 5 farklı motorla üretilmiştir. V6 motorlular sadece otomatik şanzımanla sunulurken 4 silindirliler hem manuel hem otomatik şanzımanla sunuldu. 4.86 metre boyunda olması onu belki de bugüne kadar üretilmiş en uzun hatchback yapıyor.

Donanım olarak Renault'nun ürettiği en lüks araçlardan biridir.Boştan doluya Expression,Privilege ve Initiale Paris olarak 3 farklı seviyede üretilmiştir.Bosch'un geliştirdiği adaptif cruise control sisteminin ilk defa kullanıldığı araçtır. Sesli asistan,yağmur sensörü,otomatik far sensörü,omuzdan kırmalı elektrikli koltuklar,arka koltuklar için DVD oynatıcı,vakumlu bagaj kapağı, lastik basınç kontrol sistemi,3 bölge klima zamanına göre ekstralarıdır. Fakat göreceli tasarımı ve fiyatı nedeniyle hem Türkiye hem Avrupa pazarında hedeflenen satış rakamlarına ulaşamamıştır. Az üretim rakamları nedeniyle özellikle Avrupa'da fiyatları son 1 yıl içinde yükselişe geçti. Türkiye piyasasında ise "son sahibi olursun"cu *ustalar* sebebiyle durağan bir yol çiziyor.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri