2016 yılının en merak edilen otomobillerinden Renault Talisman'ın test sürüşü ve incelemesini konu alan başlıktır. Model Renault Laguna ve Renault Latitude modellerinin devamı olarak üretiliyor, ancak ikisinden de çok daha gelişmiş özelliklere sahip.

Model üretilmeden önce 1 milyon kilometre yol testi gerçekleştirilmiş ve bu şekilde onay almış. Sırf üretilecek fabrikaya 420 milyon euro yatırım yapılmış, bu bile ne kadar ciddi bir otomobil ile karşı karşıya olduğumu anlatıyor.

Kapı altlarının kaslı oluşu, Led gündüz farları, logo tasarımı gibi detayların hepsi yeni bir otomobilden fazlası demek, yepyeni bir yüz demek.

Dijital gösterge tablosu Renault Kadjar ile aynı, R-Link'i ise bir çok Renault otomobilinden zaten biliyoruz. Malzeme kalitesi hemen hemen tüm detaylarda yeterince kaliteli, ancak alt kısımlarda yine sert plastiğe denk gelmek mümkün.

Torpido gözü oldukça geniş, tam 8 litre. Aynı şekilde ön kapı cepleri de battal boy seçilmiş. Otomobilde yeterince göz var, ben çok beğendim.

Dokunmatik ekranın hassasiyeti çok güzel, hiç bir sorun çıkarmıyor. Aynı zamanda hissel de, aradığınızı hemen bulabiliyorsunuz. Koltuk ayarlarınızı ekrandan yapmak mümkün kılınmış, bu da güzel bir detay.

Benim kullandığım otomobil 1.6 litrelik dizel bir üniteye sahip ve 160 beygir güç veriyor. Bu çift turbolu versiyon olarak geçiyor ve 4000 devirde veriyor 160 beygiri. 1750 devirden itibaren ise 380 Nm tork üretmekte. Değerler oldukça güzel, 0 - 100 hızlanmasını da 9.4 saniyede tamamlıyor.

Edc şanzıman ile motorun uyumu gayet iyi, kararsızlık yok denecek kadar az. Bu uyum sayesinde ortalama yakıt tüketimim 6 litrenin üstüne hiç çıkmadı.

Süspansiyon sistemi Latitude'a göre sert ve dinamik. Bol çukurlu yollarda sorun çıkarabilir ama yol tutuş konusunda hiç tedirgin etmiyor.

Pazardan pay alacağı kesin ama asıl olay şirketlerin kiralayıp kiralamayacağı..
tümünü gör
ilgili galeri