2004-12 yılları arasında üretilen renault'nun mini mpv modeli. yerini renault captur'a bırakmıştır.

renault clio ikinci nesil kasaların biraz uzun versiyonu denebilir, zira hem aynı platformu hem de aynı motor seçeneklerini paylaşmıştır.

ürün gamında renault twingo'nun yerini almıştır. twingo'dan biraz daha büyüktür. bol camlı ve ferah olmasıyla özellikle çocuklu kadınların tercihidir.
Gavurların genellikle coilover takıp ölümüne yere yaklaştırdıkları otomobil. İlk duyduğumda apaçi işi gibi gelmişti, ta ki şunu canlı görene kadar.
Alırken tereddüt yaşadığım ama aldıktan sonra gerçekten parasının hakkını veren ,dışı küçük içi çok geniş, az yakan çok kaçan( 1.5 dci ), genel anlamda parçaları ucuz olan sevimli otomobil. Bu araçla ilgili kafasında soru işareti olanlar hiç çekinmeden özel mesaj atabilirler.
renault scenic'in boyutlarının aynı kalıp içinin büyümesi sonucu ortaya çıkmış araba. tıpkısının aynısı neredeyse.
Renault Clio şasisinde üretilen, aslında küçük Scenic de diyebileceğimiz fonksiyonel araç.

Kabini son derece ferahtır, rahattır ama tasarım olarak göze çok da hoş gelen bir araç değildir. Bundan 10 yıl akdar önce küçük sınıf MPV'lerin (Opel Meriva, Ford Fusion v.b.) popüler olduğu dönemde yaygınlamıştı, sonrasında hayatına devam edemedi.
Sunroof - Hız sabitleme - Sınırlama - Detaylı Yol bilgisayarı ( Kol saati ekranı değil ) - Lastik sensörü - 6 airbag vb. bir çok özelliği 20 - 30 bin aralığında bulabileceğiniz hakkı verilmeyen bir araçtır. Yurdum insanının yerden yere vurur gider Kuş serisine taparlar.

Birebir Megane motoru vardır. Megane ile aynı dönemde çıkıp meganedan pahalı olduğu için tutmamıştır. Twingo ile de Clio ların aynı para olması nedeniylede twingo rağbet görmemiştir.

1.4 benzinli sunrooflu Dinamik modeli vardı bende. Kaza sonucu pert oldu, kaskodan alacağım parayla tekrar modus alacağım, Oto pazarını dolaştım aynı ferahlıkta araç pek bulamadım. Görüş alanın genişliği, sunroofun vermiş olduğu havadarlık beni etkiledi.

Benzine gelince 8.0-8,5 ortalama ile ş.içi 35 krş yakıyor, ş.dışı 5.6 25 kuruş civarında yakıyor.
Aslında çok yakmıyor benzin pahalı.

Memleket koşullarına göre Keşke 1.5 dci olanlarının sunrooflu full versiyonları daha yaygın olsaydı. Parmakla sayılcak kadar az çünkü.
(bkz: nissan note)
Renault'nun zamanında başarız olduğunu itiraf ettiği modeli:
www.otohaber.com.tr/haberler/soylesiler/2013/03/29/modus-ile-basarisiz-olduk
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri