fiyat olarak birbirlerine hayli yakın 2 modelin ve zıt çekiş güçlerinin karşılaştırmalarını seviyorum.

Tam olarak petrolhead'lere hitap eden 2 otomobil. Herkesin gönlünde bir arkadan çeker mutlaka yatıyordur ama megane rs bildiğiniz tüm önden çeker tabularını yıkan bir fwd araç.

Megane RS'de bildiğimiz gibi 2 litrelik turbo beslemeli benzinli motor yer alıyor. 265 beygir 360 nm tork gücüne sahip. 0-100 hızlanması 6 saniye olarak kayıtlara geçiyor.

Brz'nin ise 2 litrelik atmosferik motor 200 beygir güç ve 205 nm tork gücü üretiyor. dilerseniz otomatik dilerseniz manuel seçenekle alınan bir brz'yi dileyelim de manuel alalım bir zahmet tabii ki. 0-100 hızlanması ise Megane RS karşısında hayli yavaş. 8.2 saniye.

Pist sürelerinde ise Megane RS'in fazlaca üstün olduğunu görmek mümkün. Fakat ortalama bu kadar paraya sahip olduğunuzda bence aralarında fazlaca kalınacak 2 model.

Hangisini neden tercih ederdim?

-Megane RS... Çok güçlü. brz'den arta kalan 65 hp'si dışında aşırı beslemenin de gücü ile hızlı fransız lezzetini doruklarında yaşatmak için birebir bir makine. Kendinden güçlü typer'ı pist koşullarında yemek için dişlerini bilemiş bir boksör. Yeryüzündeki tüm fwd araçların aksine çok başka bir fizik yapısına sahip. tutuş becerilerini anlatmaya kelimeler yetmez. istediğiniz takdirde oversteer sizinle olabiliyor. bazı bilmeyenleri üzmek için klasik renault damgası taşıyor. hmm o reno mu ya dedikten sonra yanınızdan uzaması yaklaşık 4 saniye sürüyor. Bu duyguyu yaşamayı ve yaşatmayı çok seviyorum.

Neden BRZ?

Atmosferik motorundan belirli sınırlar içerisinde zevk alınır. Ağırlık merkezi daha alçak ve japon. görüntü olarak da çok karizmatik ve o bir subaru. bir de ışıklardan tatlı tatlı powerslide ile çıkayım diyorsan araba rwd.

sanki harbiden önüme hayatımın sonuna kadar tek seçenek sunmuşlar gibi kaldım sayın sözlük ahali. megane Rs'i deli gibi istiyorum ama japon spor otomobili göz kırpıyor oradan. ralli mavisi rengi, alçak oturuş pozisyonu ve çift çıkış egzozlarıyla bağırıyor bana.

işte bazen teknik olarak bile daha önde olan aracı tercih etmezseniz bu ayrı bir sevdadır diyebilirsiniz. Megane RS'i ne kadar çok sevdiğimi artık tüm sözlük biliyor. Fakat satın alacağım araba brz olacaktır..... olmadı 2-3 ay megane rs'e biner sonra brz'ye geçeriz. üzülmeyelim.
tabii ki virajlara fısıldayabilmek için tercihim Megane RS olurdu. oldu da.
RS 5000 hp de olsa düşünmeden BRZ yi seçeceğim karşılaştırma. Bazı otomobiller hızına, gücüne, beygir sayısına göre alınmaz. İşte bu bir örnek.
Herkesin isteyeceği şeyler farklı olduğu için bu ,kişiye özel karşılaştırma olur.Viraj veya şakalamak isterse megane Rs ,arkadan itisin zevki,o spor ruhu istenirse Brz olur.Açıkçası aklımda Subaru ruhu var amal virajda da eğlenmek isterim doğrusu
Auto carda 2 sene önce vardı karşılaştırma,
Viraj limitleri daha yüksek olabilir meganın ancak denge ve sürüş zevki konularında brznin daha sürücü otomobili olduğu bahsedilmişti. Ağırlık dağılımı oturuş pozisyonu filan efsane zaten.
Megane rs ve öhlins suspansiyon derim :)
Açıkçası tek kapı olması dışında pek ortak noktası olmayan muazzam iki araç her ikiside. Brz şaka makinesi gibi bir alet. Arkadan itiş olmasından dolayı amacının birazcık drift severlere hitap etmek olduğunu düşünüyorum. Megane iii rs ise daha ciddi ve direk pistlere inmek için geliştirilen muazzam sürüş hissiyatı veren bir hothach. Umarım istediğiniz keyfi alabilirsiniz ikisinden de
Brz gerekli setupla, drift disindada basarilarini gostermistir. Sanirim secimim brz olurdu birde supercharger kit dadindan yinmez
Subaru'nun ruhu vardır, Rs'in yoktur. Ruhu olan kazansın.
Subaru'ları baya severim, tanıyanlar bilir Subaru'yu ne kadar seviyorsam Renault'dan genel olarak bir o kadar nefret ederim fakat bu karşılaştırmada tercihim Megane RS olacaktır. Sebebi benim açımdan gayet basit. 2 litre turbo motor ve muhteşem ötesi viraj limitleri otomobilinin sapıkça yol tutmasından, acaip hızlarla viraja girebilmesinden zevk alanlar için süper bir kombinasyon. Diğer taraftan arkadan itiş, yanlamak, daha spor bir oturma pozisyonu ve muhtemelen geçişleri falan daha güzel bir şanzıman gibi şeylerin cazibesi ile Subaru seçenleri de gayet doğal buluyorum. Pek ortak noktası olmayan araçlar arasından tamamen kişisel zevk ve öncelikler doğrultusunda yapılacak bir seçim oluyor.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri