Bugüne kadar sözlükte karşılaştırması açılmadığına inanamadığım versus. Genelde type-r'ı leon ile kıyaslamalar mecvut. Fakat en güçlü rakiplerinden birisi megane Rs.

Öncelikle Megane Rs özelliklerinden bahsedelim

2 litre 4 silindir
265 beygir 360 nm tork
0-100 km --> 6.0 sn
Son hız: 254 km
6 ileri manuel
Ağırlık: 1354 kg

Honda Civic Type-r

2 litre 4 silindir
310 beygir 400 nm tork
0-100 km --> 5.7 sn son hız; 270 km
6 ileri manuel
Ağırlık: 1382


Teknik veriler yakın gibi görünse de type-r'ın kağıt üzerinde daha güçlü olduğu su götürmez bir gerçek.

Fakat aradaki 45 beygir farka rağmen Megane Rs, type-R'ın ensesini bırakmıyor. Öyleki emin olun Körfez Pistini Megane Rs daha hızlı dönüyor. Bkz; auto motor sport'un körfez pistinde önden çeker festivali tadında yaptıkları yarış.

Megane rs'in kilitli diferansiyeli ve şehir içinde de konforlu sayılabilecek sürüşü yabana atılacak durumda değil. Type-r daha çok diken üstünde gitmek için yapılmış. Şehir içi sakin kullanımda çok da rahat edebileceğinizi düşünmüyorum.

Aslında burada en dikkat edilmesi gereken husus, yol tutuşu mu güç mü sorunsalı. Benim için tek cevap yol tutuşu olacaktır.

Ayrıca type-r'ın büyük vaatler ile çıktıktan sonra, ısınma sorunları ve bekleneni veremesi büyük hayal kırıklığı. Karşısındaki fransız ekibe tamamen yenilmiş demek imkansız ama rakibi oldukça güçlü.

Rs viraj girişleri ve çıkışları sonrasında traksiyonu ile iddialı, motor-şanzıman uyumu oldukça yüksek seviyede.

Fiyatlarının oldukça yakın olduğunu da göz önünde bulundararak kararı sözlük ahaline bırakıyorum. Teknik durumdan ziyade biraz da şahsi tercihler doğrultusunda şekillenebilecek bu versus'da ben Megane Rs tercih eden taraf olurdum.
tümünü gör