Bugüne kadar sözlükte karşılaştırması açılmadığına inanamadığım versus. Genelde type-r'ı leon ile kıyaslamalar mecvut. Fakat en güçlü rakiplerinden birisi megane Rs.

Öncelikle Megane Rs özelliklerinden bahsedelim

2 litre 4 silindir
265 beygir 360 nm tork
0-100 km --> 6.0 sn
Son hız: 254 km
6 ileri manuel
Ağırlık: 1354 kg

Honda Civic Type-r

2 litre 4 silindir
310 beygir 400 nm tork
0-100 km --> 5.7 sn son hız; 270 km
6 ileri manuel
Ağırlık: 1382


Teknik veriler yakın gibi görünse de type-r'ın kağıt üzerinde daha güçlü olduğu su götürmez bir gerçek.

Fakat aradaki 45 beygir farka rağmen Megane Rs, type-R'ın ensesini bırakmıyor. Öyleki emin olun Körfez Pistini Megane Rs daha hızlı dönüyor. Bkz; auto motor sport'un körfez pistinde önden çeker festivali tadında yaptıkları yarış.

Megane rs'in kilitli diferansiyeli ve şehir içinde de konforlu sayılabilecek sürüşü yabana atılacak durumda değil. Type-r daha çok diken üstünde gitmek için yapılmış. Şehir içi sakin kullanımda çok da rahat edebileceğinizi düşünmüyorum.

Aslında burada en dikkat edilmesi gereken husus, yol tutuşu mu güç mü sorunsalı. Benim için tek cevap yol tutuşu olacaktır.

Ayrıca type-r'ın büyük vaatler ile çıktıktan sonra, ısınma sorunları ve bekleneni veremesi büyük hayal kırıklığı. Karşısındaki fransız ekibe tamamen yenilmiş demek imkansız ama rakibi oldukça güçlü.

Rs viraj girişleri ve çıkışları sonrasında traksiyonu ile iddialı, motor-şanzıman uyumu oldukça yüksek seviyede.

Fiyatlarının oldukça yakın olduğunu da göz önünde bulundararak kararı sözlük ahaline bırakıyorum. Teknik durumdan ziyade biraz da şahsi tercihler doğrultusunda şekillenebilecek bu versus'da ben Megane Rs tercih eden taraf olurdum.
2015 honda civic fk2 type-r'ın pistlerdeki hezimeti yüzünden, renault megane rs'in kazanacağız karşılaştırma. Zaten honda'nın skandalları nurburgring nordschleife ile başladı. Prototip ile rekor kırıp, official olmayan süreyle gövde gösterisi yaptılar. Daha sonra istanbul park rezaleti oldu, geçerli olmayan bir süre ile rekor bizde dediler. bu kadar skandala karışmış başka bir otomobil var mıdır acaba?
Megane Rs'in Type-r'ı tatlı niyetine yiyeceği karşılaştırma.

Hothatch karşılaştırmalarında, olaya sadece motor gücü tarafından bakmamak lazım. Bir hothatch'in motorunun yanı sıra fren performansı, viraj limiti ve limitlerdeki tepkileri iyi olmak zorundadır.
megane rs'in sürüş dinamikleri ile type-r'ı o gücüne rağmen yiyeceği karşılaştırmadır.
ne çektin be tayyar
Yazılanarı okuyunca biraz garipsemedim değil. Megane Rs sürüş keyfi olarak biraz daha eğlence unsuru olan bi araç olsada Type r jdm kültüründe güzel bir yerde olan araç. Frenleri brembonun elinden geçmiş. Yol tutuşu ve viraj kabiliyetide o denli iyi. Virajda kafasını içeriye sokma başarısı hataları tolere etmesi yanı sıra performansıyla gerçekden başarılı bir araç. Araçla gazlayıp sağ çektikden sonra megane rs fikri bende dahil çoğu kişinin aklından çoktan çıkmıştı.
Meggy'nin yol tutuşu bariz şekilde Type-R'dan daha üstün. Aslında Type-R çok fazla önden kayma yaşıyor ve bu can sıkıcı bir durum. Çoğu yabancı testte hatta japonların yaptığı RS-TypeR kıyaslamalarında bile understeer'den çok fazla şikayet ediliyor ve bol virajlı pistlerde RS'in fark atması bu sebeptendir. RS'in ise ön tarafı çok inatçı ve understeer yaşamak için gerçekten zorlamalısınız. Ve sadece yol tutuş değil ayrıca sürüş zevki açısından RS'in ön tarafının bu kadar inatçı olması arka tarafın daha oynak ve müdahaleye açık olmasına, böylece kolay bir şekilde aracın arkasının yan tarafa gelmesine olanak sağlıyor. Ve her türlü RS testinde mutlaka "şasi" kelimesinin geçmesinin de bir sebebi var. Günün sonunda iki arabayı da severim ancak Meggy'nin yeri ayrıdır.
bunlar da ilginizi çekebilir