Renault Sport'un yeni oyuncağıdır. Geçen yıl eylülde tanıtılan standart RS'e göre ciddi gelişim gibi.

1.8 turbo motor ile yola devam edilmiş, artık güç 300 bg. Tork ise manuel şanzımanda 400, EDC ile 420 Nm.

4Control, Torsen limitli kaydırmalı diferansiyel, çift valfli egzoz, partikül filtresinin getirdiği ekstra egzoz gazı geri dönüş basıncını düşürmek için uygulanan F1 tarzı turbo teknolojisi göze çarpan ilk detaylar.

%25 daha sıkı amortisörler, %30 daha sert yaylar ve %10 rijitleşen viraj demirine ek olarak ön fren disklerinin çift malzeme yapılmasıyla toplamda 3.6 kg eksiltilen sönümlenmemiş yük gibi detaylar bu makinenin virajlarda çılgın olacağını gösteriyor.

19" jantlara ileride opsiyon, 2 kg daha hafif ve yine 19" ikinci bir seçenek eklenecek.

İç mekânda Alkantara bayramı var. Sürüş pozisyonu 20 mm alçaltılmış.

1000 metreyi 24.8 saniyede alıyor, üçüncü viteste 80-120 sadece 3.1 saniye sürüyor. Boş ağırlık 1419 kg. Lastikler Bridgestone Potenza S001 ve S007 (opsiyonda).

Tablo oldukça güzel. Şimdi Honda Civic Type R düşünsün diyelim. Rekor gelir mi bu makineden? Emin değilim ama yüksek ihtimalle bayrak yine Fransa'ya dönecek.

O zaman HADDİ BAKIYIM diyoruz.
Type R'ın Nürburgring'deki en büyük belalarından biri olacak otomobildir.

Renault kendisinden çok şey bekliyor, özellikle 4Control sistemiyle fark yaratacaklarını düşünüyorum. Güç olarak geride olsalar da otomatik şanzımanda tork miktarı Type R'dan yüksek, ayrıca manuel şanzımanlı versiyonun 0-100 km/s değeri Japon rakibiyle tamamen aynı.

Daha sonra Trophy R versiyonu geleceği de konuşuyor ayrıca. Bu arada Honda'da sanırım Type R'ı makyajlacayacak ya da otomobile bir güncelleme getirecek. Casus fotoları görünmeye başladı onun da...
fardan aşağıya uzanan dalını ve sis farlarını sevmediğim, onun dışında görüntüsünü ve teknik özelliklerini beğendiğim, fransızların gözüme girmesini sağlayan araçtır. gelecek zamanlarda pistlerde ağız açtırıp göz yumdurur, benden demesi. renault'u alkışlıyorum, tebrikler.
İç mekanı çok pornografik olan araba. Hasta oldum.

Type r gibi fabrika çıkış apaçi spec, golf r gibi fazla dümdüz bir araba istenmiyorsa tercih edilebilir. Ki ben olsam megane rs i tercih ederdim.

Performans olarak irdelemiyorum malum her araba aynı artık. Ne ringte ne düzde farkları kaldı
Her zaman olduğu gibi Renault Sport'un eşsiz eseri. Ülkemizde çok fazla görmek istiyeceğim lâkin kur ve ötv maduru olacak otomobil.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri