renault megane rs trophy'nin 2013 yılındaki test sürüşünün detaylı incelemesidir. Kendisi ile 2013'te izmir körfez pistinde yollarımız kesişmişti, o günü ne o ne de ben unutabildim.

Dış görünüş olarak bence üretilmiş en güzel rs kendisi, sarı renk gerçekten çok yakışıyor. Dolgun kalçaları ve sivri burnu ile yeterince agresif bir görünüm sağlanmış. Bunu renault megane rs 225 sahibi biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim.

Alet olabildiğince kare olarak tasarlanmış; iz genişliği ve wheelbaseolayı üzerine çalışılmış bu çok belli. Arkadaki diz mesafesi falan da gayet yeterli. Sadece c sütunun alçak olmasından dolayı biraz klostrofobik bir ortam oluşmuş.

Kabin bildiğimiz renault megane coupe 1.5 dci, çok bir fark yok. Ufak tefek rs logoları var sadece.

Motor eski nesil motorun biraz daha geliştirilmişi. 5500 devirde 265 beygirve 3000 devride 360 Nm tork üretiyor. Bu rakiplerine göre çok iyi değerler olmasa da tatminkar değerler. Eski nesilde olduğu gibi kendisi de çok üst devirleri sevmiyor, 6.500 devire gelmeden vites atmak gerekiyor.

Frenler her zaman olduğu gibi yine muhteşem, stock bir arabaya göre oldukça kuvvetliler. Hatta sınıfında lider de diyebilirim. Hardcore tüm pist koşullarına uyum sağlayabiliyor.

Yol tutuş konusuna gelince bir durmak gerekiyor. Kafası bu kadar iyi tutunan başka bir otomobile hayatım boyunca binmedim. Kafayı yoldan çıkarmak için ya delirmiş ya da alkollü falan olmanız gerekli. Kilitli diferansiyelin de katkıları ile inanılmaz bir tutunma elde edilmiş.

Kafa o kadar iyi tutunuyor ki gazdan ayağınızı çektiğinizde arkası hemen gelmek istiyor. Bunda arka süspansiyonların sert ayarlanmış olmasının da katkısı büyük. Bol bol drift yapıyorsunuz. (bkz: lift off)

Sınıfında hala daha iyi bir otomobil üretilmediğini düşünüyorum, renault sport daha iyisini yapana kadar en iyisi bu.

Not: Fotoğraflar da test gününe aittir.
Lanet olası Renault Sport dedirten inceleme.
Kıyıda köşede kalmış, kıymeti gani gani bilinmesi gereken inceleme.
Hayatımda kullandığım en iyi önden çekişli otomobildir. Net.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri