8:16.90 Nürburgring süresiyle hothatch mecrasını caddelerden alıp pistlere taşıyan dönüm noktası olarak bilinir. Daha önceden şehir içinde, bol virajlı ara yollarda ve ralli parkurlarında ( Maxi Megane buna başarılı bir örnektir) orta gelir düzeyindeki otomobil meraklılarını eğlendiren bir sürüş tecrübesi sunan hothatch sınıfı, R26.R'ın E46 M3, C55 AMG, Cayman S gibi gerçek spor otomobil olarak değerlendirilen araçları geride bırakması ile rakiplere meydan okuma kozu haline gelmiştir.

2005 yılı markalar ve pilotlar şampiyonu olan F1 takımının onuruna üretilen Megane RS R26'nın 450 adetlik sınırlı sayıda üretilen bir versiyonu olan araç 1232 kg ağırlığı ile 123 kilo daha hafifti. Sis lambasından arka sileceklere, ses sisteminden yolcu hava yastığına, dijital klimaya, ses izolasyonuna kadar birçok donanımdan arınan araç, yeniden ayarlanan sert süspansiyonlar, oyuklu fren diskleri, karbon fiber kaput, plastik arka ve yan camlar gibi ciddi değişikliklerle pist için hazırlandığını ortaya koyuyordu.

Dahası Ring rekorunu kıran araçta, bunlar dışında opsinonel olarak sunulan Toyo Proxes R888(kendileri standart sunulan Michelin pilot sport 2 'den hayli iyi tutunan bir semi slicktir), titanyum egzoz, takla kafesi gibi bugün rekorun geçerliliğini tartışmaya sokan donanımlar bulunuyordu lakin böyle bir başarı hiçbir hothatch tarafından beklenmediği için itiraz eden olmadı.

Pist için çok iyi bir araç olsa da yola indiğinde eziyet veren bir konfor seviyesine sahiptir. Tasarımı mk2 megane sevimsizliğini hala korusa da, ön tamponda ki ambulans tarzı model stickerları hoş ince detaylarından biridir.
tümünü gör
ilgili galeri