renault megane rs 225'in detaylı bir sürüş testini konu alan başlık. Teknik özelliklerini Link'inden bulabilirsiniz.

İkinci el satış fiyatı yaklaşık olarak 40.000 tl olan, 2005 model bir hot hatch'ten bahsediyoruz. Elektronik sistemlerin hayatımıza yeni yeni girmeye başladığı bir döneme denk gelen 225, her türlü özelliği barındıran ama aynı zamanda mekanik hissettiren bir otomobil.

Öncelikle bu arabaya sahip olmak istiyorsanız göze almanız gereken şeyler var:

1) İnsanlar bu arabayı 1.5 dci motorlu zanneder, fakir damgası yersiniz. Eğer bu tarz egolarınız var ise uzak durun.

2) Çok pis bağımlılık yapar, kendini kolay kolay sattırmaz. Satmaya kalktığınızda da bir sürü apaçi ile muhattap olmak zorunda kalırsınız.

Bu aşamaları başarı ile geçiyorsanız yazının devamını okuyabilirsiniz demektir.

Öncelikle alet 2 litre turbo bir makineye sahip, 225 beygir ve 300 nm tork üretiyor. Döneminin hızlılarından sayılır, bu sınıfta o dönem en hızlı otomobil seat leon cupra idi. Bu gücü yere aktarmakta hiç güçlük çekmiyor, patinaj sadece ilk viteste var. Bu konuda kesinlikle çok başarılı. Ama araç yazılımı gibi işlere girerseniz bu özelliği kafadan atın.

Gidişi güzel tamam, frenler nasıl? Alet 4 piston Brembo fren kiti ile geliyor. Sınıfının en iyi duran otomobili diyebiliriz kendisi için, ne seat leon cupra ne honda civic ep3 type-r durma konusunda onun kadar başarılı değiller. Öyle ki frene bastığınızda dünya'ya çapa atmış gibi yavaşlıyorsunuz, değişik bir his.

Konfor, yol tutuş? Belki de en başarılı olduğu konu bu. Öyle bir mekanik tutunma var ki, yediğiniz g'nin haddi hesabı yok. Esneme de var ama bu alet çizgiden çıkmamak için resmen çırpınıyor. Zaten Renault Sport kafası tam olarak bu demek. Konforlu mu derseniz bir aile arabası değil ama kesinlikle tutunmasına göre konforlu.

Yakıt tüketimi? Bu dizel bir otomobil değil, fındık kadar 1.4 hacimli bir motora da sahip değil, son teknolojilerin kullanıldığı 2 litrelik bir motor da değil. Sıkışık trafikte 10 litrelik bir yakıt tüketimi elde etmek çok zor değil. Geçen yaz gittiğim tatilde uzun yolda 7.5 litrelik bir yakıt tüketimim vardı. Ortalama olarak 9 litre yakıyor diyebilirim.

Yedek parça? Başarısız olduğu konulardan biri. Her türlü parçasını bulabiliyorsunuz onda sorun yok, trim-kaporta ve bir kaç mekanik parça zaten Renault megane'lar ile ortak. Ama yürüyen aksam ve motor parçaları kendine özel. Bu da servis tarafınca biraz kazıklanmanız gerektiğini gösteriyor. Merdan usta gibi tanıdıklarınız var ise daha ucuza da halledebilirsiniz.

Trim sesi ve izolasyon dönemine göre başarılı. Her gün kullandığımız son model Ford Fiesta'dan izolasyon konusunda çok daha başarılı diyebilirim. Eğer spor yaysız kullanıyorsanız trim sesleri de gelmiyor.

Ben arabamı 55.000 kilometrede aldım, şu an 69.000 kilometrede, bugüne kadar bana çıkardığı masraf: 3 adet motor kulağı. Onu da titreşim yapıyor diye ben kendi isteğimle değiştirdim, 400 tl ücret ödedim.

Piste gelince; benim arabam serp dyno'da 265 beygir ve 380 Nm tork verdi. Açık hava filtresi, intercooler, downpipe, milltek egzoz gibi eklemeler var. 3 tur üst üste atmak isterseniz ısınıyor. İstanbul Park gibi pistler için değil de daha çok körfez gibi pistler için uygun.

Donanım olarak: Elektrik ile açılıp kapanan aynalar, yağmur sensörü, far sensörü, deri koltuk, 6'lı cd changer, torpido soğutma, ön ve arka kol dayama vs. var. Günümüzde böyle bir donanım listesi için markalara çok paralar vermek zorunda kalırsınız. Kapı içlerine kadar deri olan bir otomobil 225.

Pist videosu da ekliyorum, iyi seyirler.

Bunun yerine ne mi alırdım? renault megane rs trophy tek hayalim.

Son olarak: (bkz: oldies but goldies).
Hayatımda okuduğum en samimi en içten en güzel incelemelerden bir tanesidir.

Ellerine sağlık orco reis.

İlanları açıp satılık renault megane rs 225 baktıran inceleme.
Renault Sport kafasını gerçekten çok iyi anlatan inceleme. Ellerine sağlık reis.
Dedem ellerine sağlık demek istediğim başlık.
alıp o viraj senin bu viraj benim dağ yolunda sürmek istemenize sebep olacak inceleme.
renault'ya karşı olan önyargımı hafiften kırmış inceleme. keşke bir fırsatım olsa da kullanabilsem. merak ettim.
Chip tuning işlemini kimin yaptığını merak ettiren inceleme.
chip tuning işlemi Henk tarafınca yapılmıştır. internet sitesi
Motor içi pek sağlam olmadığını daha önce çok defa duyduğum araçtır. Düz yolda gazlamak rolling vs yapmak yerine viraj kasmak için yapılmıştır.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri