Üretilmeye başladığı günden bu yana nurburgring pistinde önden çeker rekorunu kimseye kaptırmayan hot-hatch.
Her ne kadar ülkemizde gereken değeri ilk başlarda göremese de gittikçe kıymetlenen, sahip olduğu yeteneklerin kıymeti pist organizasyonları başladıktan sonra yeni yeni anlaşılan (bkz: intercity pist günleri) renaultun dünya otomotiv tarihine kazıdığı modelidir. Seveni azdır ama saygı duyanı çoktur. Kullanıpta sevmeyeni yoktur.
Önden çeker rekoruna sahip olan pist canavarı.
Rekoru kırdığı video için: Trophy-R Nurburgring
An itibariyle 2015 model bir Trophy 181.000tl'dir.
Bu fiyat oldukça uçuk olup rakiplerinden Leon Cupra'nın 139.000tl olduğu düşünülürse neden hiç satmadığını anlamak daha kolay olacaktır. Bir de tabii Renault Türkiye'nin arabayı getirmek için 5 ay beklemeniz gerekmektedir açıklaması vardır ki oraya hiç girmiyorum.
Gelen indirim ile birlikte şu an almaya kalksanız 163.000tl'ye gelen oyuncak.
Tamam bu paraya bir megane alınmaz o konuda hem fikiriz ama, günümüz şartlarında her araba çok pahalı. Ve bu araba üstünde çok düşünülmüş, hatta gelmiş geçmiş en iyi yönlenen önden çeker bir otomobil. Olsa keşke de param bir tanesine de ben sahip olsam.
Bir tanıdığımın alabilmek için 10 tane üst düzey renault yetkilisi ile görüşüp hep olumsuz cevap aldığı oyuncak. Almak şu an için imkansız gibi bir şey.
Gelecekte bir gün yeterli param olduğu ilk fırsatta alacağım araba.
Ülkemizde bir sürü düz yol gazcısı olduğu için bu makineye hep burun kıvırırlar. Bazıları ise ''abi bunu alana kadar golf r alırım yaa, o daha iyi'' diyerek otomobiller konusundaki bilgisizliklerini gözler önüne sererler.

Ayrıca mekanik diferansiyel kilidi, elektronik sistemleri tamamen kapatabilme vb. gibi nimetler sunarak biz otomobil severlerin gönlünde taht kurmuştur. Pistlerdeki başarısı da bu anlattıklarımı destekler niteliktedir.
Çok yakında istanbul park pist rekorunu eline geçireceğine inandığım otomobil.
Ülkemizde çok rahat önden çekiş rekorunu kıracak bir araç var ancak sahibi piste hazırladığı aracın içine müzik sistemide yaptırmış ne akla hizmetse ve pistede çıkmıyor.
Yeni versiyonunun 2017 yılında satılmaya başlanması beklenen araba.
300 beygir olacağı ve edc şanzıman kullanacağı da gelen haberler arasında. Kötü olan şu ki manuel şanzımanlı hot hatch kalmadı sayılır, renault'un bu hamlesini beğenmedim.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri