1995 - 2002 yılları arasında üretilmiş olan (kolombiya ve arjantin'de 2009 yılına kadar), bir çok karoser çeşidi ile çok iyi satış rakamları elde etmiş otomobil.

Oyak Renault çatısı altında da üretimi olmuştur, pazarlama reklamlarında genellikle güvenlik konusu üzerinde durulmuştur. Ülkemiz için her zaman yeri ayrıdır ve öyle kalacaktır.
dashboard tasarımını çok beğendiğim otomobil. bence hem çok ergonomik hem de çok şıktır.
Üç kapılı coupé modeli üretilen 3 nesil içerisinde genel coupé tasarımına en yakın olanıdır. Tabii aralarında da en sevdiğim..
Gördüğüm zaman aklıma tırmanma yarışını getiren agresif bakışlı otomobil.

Tırmanma yarışı (bkz: hill climbing)
Bal renkli bir tanesini gördüğümde buzdolabı rengi otomobillere küfrettiren otomobildir. Renkli, güzel otomobillere az rastlar olduk, artık hepsi siyah, gri ve beyaz. Ayrıca kibar Fransız kornasının tınısı hep kulağımdadır.
Aklıma Serdar Ortaç'ı getiren araba modelidir
bu makinadan bizde de var.K4m motorlulari gayet seridir.Serte donük süspansiyona sahip bu yuzden yol tutusuda guzel 180km/h kadar guven veriyor.Üst konsol haric bildiginiz clio mk2 ayarinda bi kalitede.Trim seslerinden bahsetmiyorum hiç.Lpg ile gayet uyumlu calisiyo ama rolanti dalganmasi kronik problemidir.Direksiyon hassas degil 5 10 derece cevirince araba nerdeyse hic yon degistirmiyor belkide kalin yanakli 15" lastige sahip oldugundan olabilir(bizdeki oyle).Tutulan tutulmayan model muhabbeti bu arabada var.1.6 16v(k4m) disindakilere pek sicak bakmazlar.İkinci el dusunuyorsaniz temizi piyasada oldukca fazladir.genellikle kullanici kitlesi 35+ memurdur.Ha su an icin ayni paraya corolla ae101 zorlarsaniz alinabilir.Ama biz memnunuz arabamizdan :)
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri