renault ve hyundai'nin c segmentine ait megane ve i30'un karşılaştırılması. yılın ilk beş ayına baktığımızda megane'nın 1300'e 1000 gibi bir 300 satışlık farkla önde olduğunu ön bilgi olarak ekleyelim.

renault megane ülkemizde şu an 1200cc 128hp benzinli, 1500cc 89hp, 108hp ve 128hp dci motorlarıyla satışı yapılmakta. joy, touch, icon ve gt line donanım paketleriyle gelmekte. manuel ve edc şanzıman olmak üzere iki farklı vites çeşidi sunmakta. fiyat aralığı 67,5 bin ile 91,9 bin arasında değişmekte.

i30 ise, 1400cc 98hp, 1600cc 133hp ve turbo beslemeli 183hp benzinli; 1600cc 133 hp crdi motoruyla satılmakta. style, elite ve sport donanım paketleriyle gelmekte. manuel ve dct şanzıman olmak iki farklı vites çeşidi sunmakta. 64,1 bin ile 92,8 bin fiyat skalasında dolaşmakta.

i30 tış tasaramıyla dikkat çeken özelliklere sahip. oldukça çağdaş bir çizgide. megane ise klasik modunda ilerliyor. hyundai iç mekanda avrupa ile uzakdoğu arasında bir yerde kalmış. küçük orta konsolu idareten konulmuş havası veriyor. megane ise işlevselliği ön plana çıkartırken, estetiği biraz unutmuş gibi. hyundai'de direksiyonun üzerindeki fazla tuş miktarı biraz sinir bozucu. megane'da ise en tepeye ve geriye atılan dokunmatik ekrana ulaşmak oldukça zor. malzeme kaliteleri benzer ve tatmin edici düzeyde.

araç boyutları ve aks mesafeleri kafa kafaya. dolayısıyla arka koltuktaki yaşam alanı ve bagajlar benzer boyutlarda. tek fark yaratan megane'ın geniş camlarının daha ferah bir ortam yaratması.

i30'un süspansiyon sistemleri tam şehiriçi için dizayn edilmiş. darbeleri kolayca sönümlüyor ve sessiz bir sürüş imkanı tanıyor. megane ise bu konuda daha katı. bozuk bir yolda ilerliyorsanız fazlasıyla rahatsız edici. motor sesine hiç girmiyorum.

başarılı süspansiyon sistemi ve esp, i30'un keyifli bir sürüş sunmasına olanak veriyor. ancak direksiyon ve geri bildirimler için aynı şeyi söylemek pek mümkün değil. megane gibi hissiz bir direksiyonu var.

güvenlik testlerinde de i30 euro ncap'te 5 yıldız almış bir araç. megane da zamanında 5 yıldız almış olmasına karşın günümüzde oldukça geride kalmış vaziyette.

önyargılarla yaklaşmazsak, megane biraz eskide kaldı. i30 fiyatını da göz önüne aldığımızda gayet makul.
tümünü gör
ilgili galeri