İçimde ukte olduğundan 2002 yılında aldığım ilk arabam. 1700 cc.lik motorunun, aracın ağırlığına göre fazla gelmesi nedeniyle çok sık takla atarak kaza yapan Renault modeli.
Motorunun güçlü olmasından çok süspansiyon sisteminin fazla yumuşak olmasından dolayı takla atan arabaydı. İnanılmaz fazla yakıt tükettiğinden dolayı lpg'siz binilmezdi. Artık pek göremiyoruz, sanırım hepsi pert olmuş durumda.
Döneminin hızlılarındandır.
Aşırı yakıt tüketimine karşılık döneminde hemen hemen geçemediği araba olmayışı onu 'spor araba' kategorisine sokmuştur.
Nam-ı diğer:Uçan tabut
Kolay takla atmasının en büyük nedenleri yumuşak süspansiyon ve arabanın yerden fazlaca yüksekl olması olan kullanması zevkli Renault modeli.
Aynı zamanda frenleri de zayıf olduğu için kendisi pek durmak istememektedir.Pozitif özellikleri ise spor koltukları ve direksiyonu, güçlü motoru ve düşük ağırlığıdır. Ayrıca egzoz manifoldu yarı headers özelliğine sahiptir. Bu yüzden üst devirlere çıktıkça orgazmik seslere imza atmaktadır. Kendisi benim için efsaneler arasındadır.
devirlendikçe kükreyen arabaydı bir zamanlar.
dayıma sırf bu yüzden yalvarırdım hatırlarım, vites küçültüp gaza bassın diye. o zamanlar turbosu var ondan öyle sesler geliyor derdi. ne kekmişim araba; rabbim kaç psi basıncı uygun görürse onunla yürüyormuş.
Her muayene öncesi 1000.-TL masraf edip ayda 2 kere kullandığım deşarj olma makinası! çiftehavuzlar ışıklarda duramayıp spin atma şovu yaptıran 24 yıllık emektarımız..

ps: hala satamadım, isteyen olursa PM atabilir :)
durma konusunu kafaya takmazsınız gerçekten güzel hızlanan bir arabaydı.

(bkz: renault 11)
(bkz: renault 11 flash 1700)
(bkz: renault 11 gts)
1990'lı yıllarda çocuk olmuş her bünyenin en az bir kere içine binip gezdiği otomobil. Frenlerinin zayıf olduğunu o yıllarda anlamamız belki zordu ama hızlı olduğunu anlayabiliyorduk. Vitesin cırtlaması ise farklı bir duygu idi.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri