renault clio rs 172 ve renault clio 197'den sonra ikonik bir diğer Renault Sport otomobilidir.
Satış fiyatı konusunda bir bilgi yok çünkü saolsun Mais standart Rs'i dahi satmıyor.

İngiltere'de kendisi için 'ucuza çok eğlence' gibi mantıklı bir cümle ile hitap ediyorlar. Kendisini sevmeyen pek yok.

1.6 litrelik motor 220 beygir üretiyor, edc şanzıman ile birlikte araba standart versiyonuna göre oldukça hızlanmış. Standart Rs'ten farkı yazılım farkı, bildiğiniz chip tuning yapılmış. Edc de standart versiyonundan %50 hızlı çalışıyor.

0 - 100'ü 6.6 saniye olarak belirtilmiş.
Keşke gelseydi de İstanbul Park'ta kendisini görebilseydik.
Nurnburgring'te b segmenti yol otomobili rekorunun da sahibidir aynı zamanda.
Süresi 8 dakika 23 saniyedir.

(bkz: renault clio rs 220 trophy'nin nurburgring rekorunu kırması)
1618 cc'lik silindir hacmi ile ülkemizde; 2 litrelik motorlar kategorisinde yer alarak, bu kategoride vergi yaptırımına maruz kalan otomobil.
Fransızların Hot Hatch işinde ehil oldukları bir gerçek, bana göre en yakın rakibi 208 gti’dan daha iyi bir otomobildir. Sarı kendisine çok yakışmaktadır. Avrupa’da ikinci el olarak satın almak istediğinizde yüksek oranda edc’li olanları ile karşılaşmanız olasıdır. Daha keyifli olan manuel versiyonu daha nadirdir. 70.000 km’de olan edc’li bir tanesini belçika’da kullanma şansım oldu. Memlekettende alışık olduğumuz clio trim sesi bunda da mevcut zira kabin malzemesi, klasik clio iv ile aynı. Bunun dışında yakıtı, segmenti için uygun, keyfi ise çok yüksek. Bir Petrolhead için bu derece keyif bu denli düşük maliyetle genellikle pek nadir rastlanır. Sözün özü gelmiş geçmiş en iyi fransız hot Hatch’lerindendir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri