renault sport’un, 40’ıncı yıl dönümü ve formula 1’e dönüşü şerefine patlattığı bombadır.
renault ürün gamının en yüksek performanslı motoru kullanılan rs 16 aynı zamanda f1'in renkleri ile donatıldı. adına yakışır şekilde formula 1 monaco grand prix sırasında gün yüzüne çıkarılacak olan yeni modelin tanıtımında direksiyona renault sport formula 1 takımı’ndan kevin magnussen oturacak .

360 nm azami tork üreten 275bg gücündeki iki litrelik motorla donatılan rs 16 hem günlük kullanımda hem pistte kullanılması için tasarlandı. otomobile dair geri kalan detaylarsa aşağıda,

--- spoiler ---
mgane r.s. 275 trophy-r’nin motorunu, vites kutusunu ve soğutma sistemini en ideal biçimde yerleştirmenin yolunu bulmak çok ciddi bir çalışma gerektirdi. Egzoz sistemi de motorun potansiyeli açısından gözden geçirildi. otomobilin süspansiyonu da aracın sıra dışı performans özeliklerine uygun hale getirildi. Otomobilin ürettiği sese de özel önem gösterildi; bu amaçla akrapovič çift egzoz sistemi tercih edildi.

tasarım ve geliştirme ekibi clio r.s. 16 projesindeki kısıtların üstesinden başarıyla geldi. otomobilin gövdesi 60mm genişletildi; 19-inç jant kullanıldı, motor soğutma sistemi optimize edildi. sonuç olarak da son derece etkileyici ve sportif bir duruşa sahip bu otomobil yaratıldı. Tüm çalışmalar neticesinde özel çok yüzlü reflektör teknolojisinin yer aldığı led r.s. vision far tasarımı ortaya çıktı.

renault sport’un özgün rengi haline gelen sirius sarısı, renault sport formula 1 takımı’nın tek koltuklu r.s.16 f1 aracının logosunu ön plana çıkarması bakımından parlak siyah renklerle birlikte kullanıldı.
--- spoiler ---
tümünü gör
ilgili galeri