renault sport’un, 40’ıncı yıl dönümü ve formula 1’e dönüşü şerefine patlattığı bombadır.
renault ürün gamının en yüksek performanslı motoru kullanılan rs 16 aynı zamanda f1'in renkleri ile donatıldı. adına yakışır şekilde formula 1 monaco grand prix sırasında gün yüzüne çıkarılacak olan yeni modelin tanıtımında direksiyona renault sport formula 1 takımı’ndan kevin magnussen oturacak .

360 nm azami tork üreten 275bg gücündeki iki litrelik motorla donatılan rs 16 hem günlük kullanımda hem pistte kullanılması için tasarlandı. otomobile dair geri kalan detaylarsa aşağıda,

--- spoiler ---
mgane r.s. 275 trophy-r’nin motorunu, vites kutusunu ve soğutma sistemini en ideal biçimde yerleştirmenin yolunu bulmak çok ciddi bir çalışma gerektirdi. Egzoz sistemi de motorun potansiyeli açısından gözden geçirildi. otomobilin süspansiyonu da aracın sıra dışı performans özeliklerine uygun hale getirildi. Otomobilin ürettiği sese de özel önem gösterildi; bu amaçla akrapovič çift egzoz sistemi tercih edildi.

tasarım ve geliştirme ekibi clio r.s. 16 projesindeki kısıtların üstesinden başarıyla geldi. otomobilin gövdesi 60mm genişletildi; 19-inç jant kullanıldı, motor soğutma sistemi optimize edildi. sonuç olarak da son derece etkileyici ve sportif bir duruşa sahip bu otomobil yaratıldı. Tüm çalışmalar neticesinde özel çok yüzlü reflektör teknolojisinin yer aldığı led r.s. vision far tasarımı ortaya çıktı.

renault sport’un özgün rengi haline gelen sirius sarısı, renault sport formula 1 takımı’nın tek koltuklu r.s.16 f1 aracının logosunu ön plana çıkarması bakımından parlak siyah renklerle birlikte kullanıldı.
--- spoiler ---
bence dehşet'ül vahşet olmuş bir rs modeli.
Ülkemizin distributorleri sagolsun 200.000e falan kaktirmaya calisirlar sanirim bize
kendinden bir üst segment olmasına rağmen yeni type-r'dan bile daha iyi bir araba olduğunu düşünmeme, bu düşüncem ile de hondacıların beni linç etmesine sebebiyet veren otomobil.
Renault'nun güncel çılgınlıklarından biridir. Clio V6'nın altına yazdığım gibi bu otomobil ortadan motorlu olarak üretilemezdi ama böylesi bir şey bence çok yerinde olmuş. Renault'nun bu çılgın projelerine bayılıyorum, sonra bir de soruyorlar neden bu kadar çok seviyorsun diye?
Renault Clio Williams gibi markanın f1'e verdiği önemi göstermek amaçlı ürettiği konsepttir. Umarız atası gibi seri üretime girer de efsane olur.
Renault megane rs motoruna sahip bir Renault clio'dur kendisi. Ulan bunu hangi kafayla yaptınız? Bence pist rekoruna da çok yatkın olmuş kendisi. B segmentinden bir hot hatch rekoru gelir mi acaba?
nürburgring nordschleife'ye çıkmasını beklediğim ufak canavar.
tam 40. yıla yakışır bir kutlama modeli. sen kalk megan rs motorunu daha hafif olan clio'ya adapte et. 2000cc mtoro 275bhp güç ve clio. megane o ağırlığıyla rekoru kırmışken, clio rahat rahat ring'in tozunu attıracak.
abisi renault megane'dan daha yakışıklı olan ufaklık. ailenin küçük ama daha iyi olan çocuğu gibi.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri