Bugün iç mekanı görücüye çıkan, çok yakında (29 Ocak) tümden tanıtılacak olan beşinci nesil Clio. Günler öncesinden de bazı detayların bulunduğu bir teaser'a (yukarıda) yer verilmişti.
Yeni iç mekanı Megane'ı tehdit edecek gibi. Tabi Türkiye'de yine boş modelleri satılacaktır...
b sınıfının bence en alınası fiyat/performans aracı clio'nun en son kasasıdır. içi resmen çağ atlamış, dışı da aynı şekilde yenilendiyse en az 4 kadar satılacaktır.
Tanıtımdan saatler önce dış tasarımı da ortaya çıkmış araçtır.

--- spoiler ---
Tasarımı selefinden çok farklı değil.
--- spoiler ---

Intense (ön tasarım)
Intense (arka tasarım)
Intense (profilden)
yeni R.S. Line (ön)
Yeni R.S. Line (arka)
Intense ve R.S. Line

2017 Nissan Micra ile aynı platformda üretilecek yeni Clio'da Hybrid ve PHEV seçenekleri de olacak. Araç yine Bursa'da üretilecek. GT-Line seçeneği yerini R.S. Line'a bırakırken, Initiale Paris donanım seçeneği de sunulacak. Nisan-Mayıs gibi yollara çıkacaktır.
Fiyatı ne olursa olsun ülkemizde peynir ekmek gibi satılacak otomobildir.
Detayları aşağıdaki gibi olan beşinci nesil Clio'dur:

İlk önce kabini sergilenen modelde Clio IV'e göre çok daha modern bir tasarım bizi karşılıyor. Daha ince göbekli direksiyonu ve standart olarak 9.3, opsiyonel olarak 10" boyutlu yüzer ekranıyla dikkat çeken Clio’nun kabin konseptine Smart Cockpit adı veriliyor. Bu konseptte Peugeot ve Citroën modelleri gibi uçak kokpiti havası estiren kontrol düğmeleri altında dijital klimanın ayar tuşlarına yer veriliyor. İki USB çıkışının görüldüğü vites konsolu ise yukarıya taşınmış. Multimedya sistemi ardında uzanan yekpare havalandırma çıkışları Volkswagen Passat/Arteon ikilisini andırırken dijital gösterge paneli de Clio'nun donanım cephanesine eklenmiş. Infotaintment ekranı dışında yeni Clio tamamen dijital göstergelere de sahip. TFT göstergeler 7 inç ile 10 inç arasında değişkenlik gösteriyor ve büyük olan versiyonda navigasyon göstergelerin ortasında görülebiliyor.

Elektronik park freni, şerit takip asistanı, koltuk ve direksiyon ısıtma, otomatik park yardımcısı gibi donanımlarla adeta Megane’ı kıskandıran yeni Clio’nun saklama alanları da arttırılmış.

Dışarıya baktığımızda ise yine Fransız markanın kompakt modelinde ve Talisman’da görülen C profilli gündüz sürüş farları göze çarpan ilk detay oluyor. Bu arada LED ön farlar tüm donanım seviyelerinde standart sunulacak ancak Türkiye paketinde bu durum değişir mi, bekleyip görmek lazım.

Tampon tasarımı ve ızgarası elden geçirilen Clio, ön çamurluk kısmında aerodinamik yapıyı iyileştirip yakıt tüketimini düşüren hava deflektörleriyle donatılmış. Yan tarafa baktığımızda ise CLIO yazısının bulunduğu marşpiyel çıtaları ve yeni jant tasarımları dikkat çekiyor. Arka kapı kolları ise yine C sütununa gömülmüş.

Arkada ise güncel nesle benzer bir tasarım ile karşılaşıyoruz. Tamponu elden geçirilen Clio’nun tamponu da ufak dokunuşlarla tazelenmiş.

Yeni Clio 14 mm kısalmasına rağmen daha geniş bir kabin sunuyor. 4048 mm uzunluğa, 1798 mm genişliğe ve 1440 mm (eskisine göre 30 m alçak) yüksekliğe sahip süpermini, bagaj hacminde 391 litreye ulaşarak segmentinin lideri konumuna geliyor.

Beşinci nesil Clio, Renault’nun CMF-B platformunu kullanan ilk model olmasıyla dikkat çekerken otomobilin aks mesafesi eski Clio’ya göre 6 mm kısalmış. Ayrıca yeni platform sayesinde çıplak gövde 22 kg hafiflemiş.

Donanım seviyeleri Türkiye’de Joy, Touch ve Icon olacaktır ancak lansman ile Fransa’da Initiale Paris ve R.S. Line duyuruldu. R.S. Line, güncel neslin GT-Line paketinin yerini alacak ve spor tasarım detaylarıyla öne çıkacak.

Yeni Clio’nun şimdilik motor seçenekleri tanıtılmadı ama Renault Group’un çokça üzerinde durduğu 1.0 lt’lik motor atmosferik ve turbo uygulamalarıyla yeni Clik’da yer alacak. Dizel cephesinde artık ezberlediğimiz 1.5 lt’lik dizel farklı güç versiyonlarıyla sunulacakken gelecek yıldan itibaren ilk kez bir hibrit Clio göreceğiz.
b segmentinde devrim olacak bu araç!
Fiesta,Polo hazırola geçin! Kralınız geldi!
her zamanki gibi maliyeti düşük bir otomobildir. reno'nun farkı bunu allayıp pullamasını bilen mühendislere sahip olması ve dci gerçeği.
Motor seçenekleri geçtiğimiz haftalarda açıklanan yeni Renault süper minisi.

Motor detayları şöyle:
Herşeyden önce Clio’da benzinli, dizel ve plug-in hibrit motor seçeneklerinin bulunduğunu belirtelim. Benzinli motorlar 1.0 ve 1.3 lt olmak üzere iki hacimle geliyor. 1.0 lt SCe atmosferik, 3 silindirli 65 ve 75 bg’lik güçlerle gelirken 95 nm tork üretiyor. Sadece 5 ileri manuel şanzımanla sunulan bu motorlar Clio’nun giriş seçeneği olarak görünüyor.

Aynı motorun turbo desteklisiyse TCe olarak adlandırılıyor. Yine 3 silindirli olan bu güç ünitesi 100 bg ve 160 Nm tork üretirken bu değerler eski modeldeki 0.9 TCe motordan 10 bg ve 20 Nm daha fazla. Ayrıca 100 gr/km gibi sınıfının en düşük CO2 emisyon değeriyle de öne çıkıyor. Bu motor 5 ileri manuel ya da X-TRONIC adı verilen son nesil otomatik şanzımanla alınabiliyor.

Benzinli motorların en güçlüsü 1.3 litrelik ünite. TCe 130 GPF olarak isimlendirilen bu motor daha önce Captur, Megane, Scenic ve Kadjar modellerinde de kullanılmıştı. 130 bg ve 240 Nm gibi değerler son derece iddialıyken bu motor 7 ileri çift kavramalı EDC şanzımanla eşleşmiş ve partikül filtresi barındırıyor.

Dizel motorlara baktığımızda 1.5 litrelik Blue DCi ünitenin 85 ve 115 bg’lik versiyonlarını görüyoruz. Bu ünite uzun süredir Renault modellerinde kullanılan motorla aynı olsa da elden geçirilerek yeni emisyon standartlarına uyumlu hale getirilmiş. Bunun için motora SCR sistemi (AdBLue) eklenmiş ve bu sayede emisyon değerlerinde ciddi azalma sağlanmış. 85 bg’kik versiyon 220 Nm tork sunarken 115 bg’lik 260 Nm torkla geliyor, her iki motorda da 6 ileri manuel şanzıman alınabiliyor. Şimdilik otomatik şanzıman seçeneği bulunmuyor.

Yen Clio’nun en çok dikkat çeken seçeneğiyse ilk kez bu yer verilen hibrit seçeneği oluyor. E-TECH adı verilen motor 2020 yılında Clio’da alınabilecek. Tamamen Renault’nun kendi üretimi olan bu sistem 1.6 litrelik benzinli motorunu 2 adet elektrik motoruyla kombine ediyor. 1.2 kWh batarya otomobilin elektrik modunda başlamasını ve şehir içi sürüşlerde %80 oranında elektrikli yol alınabilmesini sağlıyor. Bu sayede %40 yakıt tasarrufu yapıldığından bahsediliyor. Hibrit motorda yeni multi-mode şanzımana yer verilmiş.

Yeni Clio özellikle hibrit versiyonuyla adından çok söz ettirecek ve küçük sınıfa elektrik teknolojisini getiren iki modelden biri (diğeri tamamen elektrikli Peugeot 208) olacak.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri