renault'un 2005-2009 yılları arasında ürettiği, 2009'dan 2012'ye kadar da biraz daha modifiye edilmiş şekilde piyasaya sürdüğü, 2006'da yılın arabası ödülünü aldığı otomobil.

şahsımda 2006 model 1.2'sinden var. arabanın kalkışı 1.2 motora göre şaşırtıcı derecede seri. direk gazı emip kalkışa geçiyor araba. arabanın motoru çok diri, belki bununla alakası olabilir. bundan bir önceki arabam olan 2004 1.4 polo 9n'den çok daha seri ve rahat kalkışı var. direksiyonu çok hafif, neredeyse tüy gibi. ilk kez direksiyonu bu kadar hafif ve rahat bir arabayla karşılaştım. vites geçişleri rahat değil ve çok sert. fakat yaptığım araştırmalara göre, renault'larda kronik bir sorunmuş bu, düz vites arabalarının, özellikle de clio'nun vites geçişleri sert ve takır tukur geçiyormuş. polo'nun vites geçişleri tereyağı gibiydi.

yol tutuşu da fena değil, 140'a kadar yolu var fakat virajlı ve eğimli yollarda siz yine de 100'ü geçmemeye dikkat edin, savruluyor çünkü, dötü başı oynuyor arabanın, fakat 80 km'yi geçtikten sonra araba artık kendini 5. vites'e attırmak istiyor, sanırım zorlanmadan 120'yi görür fakat bundan sonraki hızlarda yakıt sarfiyatını arttırır ve kendini zorlamaya başlar. yokuşlarda kalkışı da arabada iki kişi varken hiç fena değildi. bu sayı artarsa ya da bagajda yük olursa nasıl olur bilmiyorum.

uzun lafın kısası, alırken tereddütlerim vardı fakat şaşırtıcı derecede şehir içi kullanımda beklenenden fazlasını verebilecek ve yakıt konusunda yüz güldürecek bir araç. euro ncap raporları da hiç fena değil. almayı isteyene tavsiye ederim.
not: ne polo'ya ne de buna tüp taktırmadım, iki araba da ömründe tüp yemedi.
tümünü gör
ilgili galeri