Satış fiyatı 57.550tl olan oyuncaktır.
Motor artık çok iyi bildiğimiz 1.5 litrelik ünite olup 90 beygir üretmektedir. 75 beygirlik ünite gibi cansız ve isteksiz olmayıp hem az yakar hem de şehir içinde yeterince atiktir. Bu arkadaşı otomatik vites ile almak isterseniz 5.000tl'lik bir farkta ödemeniz gerekmektedir. Dizel - otomatik seçeneği ile segment arkadaşlarının önünde yer almaktadır.
Piyasanın en mantıklı arabalarından biridir.
Sebeplerine gelince maliyet/performans dengesinde çok iyidir. İç malzeme kalitesi biraz daha iyi olsa çok daha güzel olurdu ama makyajla bazı sorunları gidereceklerine inanıyorum.
Şanzımanda 'ısınma' problemi çıkarabilen modeldir.
Çok trafikte kalındığında çok nadir de olsa 'şanzıman çok ısındı' uyarısı görmek mümkündür. Bunun dışında bilinen bir kronik problemi bulunmamaktadır. Düz vitesi kemiklidir, gevşek eski Reno'lar gibi değildir. Sevilir, sayılır.
o kadar fiyat olduktan sonra sıfır renault alacağıma ikinci el audi filan alırım. Bir süre renault kullanmak zorunda kaldım bırdaha kullanmamak dileğiyle
Piyasadaki en az yakan dizel arabalardan biridir.
Malzeme kalitesi eskisine nazaran iyi olsa da geliştirilmesi gereken noktaları var.
Arka diz mesafesi hiç fena değil, sınıfına göre alınabilitesi olan arabadır.
Segmentinin en ferah iç hacmine sahip aracıdır. 1.5 dci da candır can.
1997 model, otomatik viteslisinin 3 vites olduğunu yeni öğrendiğim arabanın, 1.5 dizel motor versiyonudur.
insan gerçekten hayret ediyor
Türk halkının yıllardır en büyük dostlarından biri olan otomobil.

Düşük yakıt tüketimi, kolay kolay bozulmayışı, sağlam motoru ve ucuz yedek parçası ile gönlümüze taht kurmuştur. İlk kasasından son kasasına kadar bu saydıklarımın hiç biri değişmedi, öyle görünüyor ki değişmeyecek de.
İki hafta önce kullanma imkanı bulduğum B sınıfı eko hatch. Taşınıyordum, dolayısıyla bi öğrenci odasını taşıyacak boyutlarda araca ihtiyacım vardı, Zipcar'dan en makul araçlardan biri olan Clio'yu kiraladım.

İlk olarak hacimden incelemeye başlayacağım (sonuçta arabayı doldurmakla işe başladım swh). Bildiğiniz üzere Clio sınıfının ortalamasında iç hacme sahip bir hatchback. Dıştan onu çekici gösteren arka teker davlumbazı üstündeki kıvrımlar, C sütunu tasarımı iç hacmi kısıtlayan en büyük detaylar. Bagaj kapağı ağzı biraz dar ama konumu iyi; çok eğilmeden kapağı açabiliyorsunuz. Bagaj derinlemesine tasarlanmış çoğu B hatchback gibi fakat Fiesta'ya göre daha derin konumlanmış geldi bana ki bu yükleme kolaylığı açısından negatif bir durum. Sonrasında yüklenecek eşya bol olduğu için arka koltukları yatırdım ve karşıma merdiven basamağı gibi iki ayrı platform oluşturan düzlem çıktı (Fiesta'da koltuklar bagaja paralel yatmaz ama basamaklı da olmaz, tek çizgiden hafif bir eğim oluşturur sırtlıklar). Bu da yükleme alanı açısından eksi bir detay. Neyse bütün eşyalar arabaya yüklendi ve direksiyona geçtiğimde arka camı artık göremiyordum. Buyrun görseller:

Görsel 1
Görsel 2
Görsel 3
Görsel 4

Koltuğa oturduğumda dikkatimi çeken ilk detay direksiyon simidinde kullanılan malzeme oldu. Dayanıklı olması için tercih edilmiş sert bir malzeme ama dokunduğunuzda elinizi kaydıran pürüzsüz yapısı hoşuma gitti (şahsen eli terleten ve yapışan sahte deri malzemelere tercih ederim). Bunun dışında gösterge tablosu, orta konsol bildiğiniz gibi; okunaklı ve göze hoş ama piano black pişmanlıktır, bunun alternatifi opsiyon sunulmalı çünkü toz ve parmak izleri bütün olumlu yorumları alıp götürüyor. Bu arada araç en üst donanım; navigasyon, bluetooth, hız sabitleme gibi donanımlar mevcut. Direksiyon üstü ve arkası tuşlarda sorun yaşamadım fakat radyo bluetooth ikilisini kontrol eden tuş gruplarını kullanmayı öğrenmek vakit aldı. Bu tuşlar yumuşak ve kaliteli fakat direksiyonun arkasında bağımsız bir tasarımla durduğu için sonradan sanayide eklenmiş gibi bir his veriyor.

Söylediğim gibi araç tam donanımlı dolayısıyla şanzıman da edc. Sürüş esnasında çift kavramalıların en büyük avantajı olan vites geçişleri edc'li Clio'da da pürüzsüz ve rahat. Normal boş yolda vites seçimlerini gayet iyi yapıyor ve bunu büyük ölçüde gaz pedalının açısına göre yapıyor. Dikkatimi çeken bir detay dip gaz yaptığımda düşük viteste yüksek devir çevirmeye başlıyor fakat gaz pedalından ayağımı çektiğimde vitesi büyütmeden yüksek devirde ilerlemeye devam ediyor. Anca küçük bir gaz verip pedal konumunu yeniden tanımladığımda vites büyütmeye karar verdi. Ağır trafikte ise biraz otomatik kullanma deneyiminizin olmasında fayda var. Daha önce belirttiğim gibi gaz pedalı açısına göre vites seçtiği için önünüzde kısa mesafe olmasına rağmen verdiğiniz gazla ikinci vitese geçiş yapabiliyor. Ayrıca manuellerde motor freni olarak yaptığımız eylemi tekrarladığınızda düşündüğünüzden erken yavaşlıyor. Aslında şanzıman gayet güzel ama manuel alışkını birisi için zaman gerektiriyor.

Araç gırtlak dolu olduğu için dinamiklerini incelemeye fırsatım olmadı (bkz: swh). Direksiyon yumuşak, tam şehir içi kullanımına uygun. Görüş açıları çok iyi değil, kalın C sütunları kör nokta alanını genişletiyor.

Son olarakta tasarımdan bahsetmek istiyorum. Clio 4 2012'den beri yollarda buna rağmen hala yeni hissettiren bir tasarıma sahip. Eleştirdiğim C sütunu otomobili çekici kılan en büyük detaylardan. Keza gizli arka kapı kolları da öyle. Halojen far olmasına rağmen göze hoş gelen far tasarımı da Renault 'nun üstüne iyi çalıştığı konulardan. Genel olarak dinamik sayılabilecek olan Clio'nun tasarımı şahsen hoşuma gidiyor (ha gider Fiesta alırım o başka konu). Üstelik önümüzdeki sene Clio'nun makyajlı versiyonu yollara çıkacak. Mercekli far gibi donanımların yanında full led far düzeni de gelmesi çok iyi (bu sınıfta sadece polo ve ds3 de mevcut).
Haziran 2017'de kısmetse buluşacağım, yeni aracımız. Renault Clio 1.5 DCi Icon Yoğun Kırmızı 17' Jant Paketi ile. Yaşasın OYAK.

Makyajlı kasasının cazibesine kandığımız doğrudur. Full led farları bizi bitirdi.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri