renault'nun ilk olarak 1970'lerde üretimine başladığı otomobil modeli. amerika'da le car adıyla da satılmıştır. en süratli modeli turbo'dur ve rallilerde boy göstermiştir. ülkemize 1989-1990 yıllarında ithalatı yapılmıştır.
90'lı yıllarda yerini renault clio'ya bırakmıştır.
1972 ile 1996 yılları arasında üretilmiş süpermini ailesi üyesi. gerek avrupa, gerek amerikan pazarında büyük satış rakamlarına ulaşmış ve otomobil dünyasına damgasını vurarak mini gibi kült arabalar arasındaki yerini almıştır.

24 yıllık üretim hayatı boyunca sadece iki farklı kasa kullanmış, ki kasa çok tutulduğundan iki model arasında çok az oynama yapılmıştır.
Unutulmayacak efsane versiyonu için: (bkz: renault 5 turbo)
1990'da renault mais tarafından 1500 tane ithal edilerek, ülkemizde tl five versiyonuyla boy göstermiştir.

ancak o zamanlar piyasadaki sedan otomobiller o kadar revaçtadır ki, siparişin devam gelmemiştir.
türkler aile otomobili olmayan araca binmez elbette. bunun yerine gelen clio ne kadar aile aracıysa artık.
Renault'yu 1972-1996 yılları arasında b segmentinde temsil etmiş model.

michel boué tasarımı birinci nesli, c sütunu boyunca stop lambası yerleşiminin ilk uygulandığı otomobildir (bu tasarım trendini daha sonra fiat punto, Volvo 850, honda c-rv gibi araçlar takip etti). cleon-fonte ailesi motorların kullanıldığı birinci nesil Renault 5'te motor önde boyuna, vites kutusu ve diferansiyel de motorun önüne yerleşiktir. bu motor-vites kutusu yerleşimi de Renault 4 modelinden mirastır. birinci nesil Renault 5'te, Renault 12'deki gibi 3x150 jantlar varken, arkadan itişli turbo modelinde 4x100 jantlar kullanılır, rakibi fiat 127'deki gibi, yedek lastik motorun üstündedir.

Amerika'da american motors corp. tarafından Renault LeCar adıyla satılmış, İran'da pars khodro tarafından 2005 yılına kadar kia pride (ford festiva - mazda 121) platformuna uyarlanarak üretilmiştir.

1985 yılında marcello gandini tarafından, birinci neslin çizgilerine sadık kalınarak tasarlanan ikinci nesil Renault 5'te giacosa tipi önden çekiş sistemi kullanılmıştır. 1982'de çıkan Renault 9'la aynı platformu paylaşan, yürür aksamı tamamen Renault 9'la aynı olan ikinci nesil Renault 5'te de yine cléon-fonte tip ve f tipi motorlar kullanılmıştır. ticari modeli için (bkz: Renault express)

Renault 5'in üretimi, campus donanım paketiyle 1996 yılında sona ermiş, 1991'de yerini clio'ya bırakmıştır. birinci nesil modelin tasarımı şu anki üçüncü nesil, 5 kapılı arkadan itiş Renault twingo'ya uyarlanmıştır.
Renault'un toplumlara otomobil kafasıyla çıkardığı basit ve ucuz modeldir. Her ne kadar yılları farklı olsa da aynı şey (bkz: Fiat 500) ile de denenmiştir ve ikisi de başarılı olmuştur.

Bu otomobilin güçlü versiyonu(bkz: Renault 5 turbo) ve o meşhur ortadan motor arkadan tahrik ralli versiyonu (bkz: Renault 5 maxi turbo)dur. Mantığı ucuz, basit, kolay tamir edilen bir otomobil olması, geniş ve ucuz parça tedarik ağıyla bunun desteklenmesidir. Fiat 500 de ve renault 5de de bu unsurlar, bizim tabirimizle tutunmasını sağlamıştır. Ancak bizim ülkemizde ikisi de fazla bulunmamaktadır.

Bu araç renault tarafından aslına sadık kalınarak yeni bir modelle yaşatılabilir, mini ve fiat'ın yaptığı gibi güzel bir iş ile, avrupa'nın dar şehirlerinde yollarda yine vızır vızır ilerler. Güzel de olur Swh
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri