1996 - 2000 yılları arasında üretilmiş, hepimizin gençliğinde veya çocukluğunda yer etmiş olan araba.
Ülkemize genellike 1.6i versiyonu gelmiştir, o da 90 beygir üretir torku ise 131'dir.
0'dan 100'e çıkması 14.8 saniye sürüyor, maksimum hızı ise 187. Ülkemizde orta gelirli sınıfın aile arabasıydı. Çok sevilirdi, yedek parçası ucuzdu. Nedense artık hiç yok, sanırım yıllara yenik düştü.
Ege ve trakya köylerinde halen sıklıkla karşılaşılan, bu yörenin insanı tarafından bir evlat, bir süt kuzusu misali bağıra basılan Renault modelidir. 12'lerin yerini tam olarak alamasa da nüfusları şehirden gelen göçle gitgide artmaktadır. Yollarda görünmemelerinin sebebi bence budur.
Spring den sonra geçmeyi çok arzu ettiğimiz modeldi, olmamıştır. Zamanının efsane araçlarındandır.
Beymen Club dizaynı mevcuttur
Kral arabadır. Bu arabadan 3+1 tane sahip olmuşluğumuz vardır. 3 ve 4.sü şuan duruyor biniyoruz sözlük. 1.5 sene de 55.000 km yol yapıldı. Kısaca bilgi vermem gerekirse ;

İlk olan 1.6 rn 1995 model sedan ve metalik mavi. Fransız idi . Benimle yaşıttı tam olarak 8 yaşındayken aldı babam. 40.000 km de benzinli . 8 sene bindik sözlük ve ihtiyaçtan sattık (85.000 km de). 8 sene boyunca hatırladığım arızadan 1 kez bile yolda kalmadık arıza da yapmadı. 2 kez akü değişti o kadar. Kapı kilidini bırakın lambası bile patlamadı. Arka amortisörler patladı onda da bagaja 4 çuval un atıp 5 kişi de arabaya binince o kadar. O arabanın satıldığı gün aile olarak o kadar üzgündük ki anlatamam resmen boş garaja bakıp iç çekiyordum.
İkincisi 1995 model 1.6 rt Türk yapım. Bu da aynı renk sedan tüplü 210.000 km de alındı. Piyasanın 2.000 tl aşağısına alındı. Biraz kondisyonu zayıftı neyse toplarız arıza yaparsa dedik. 1 salıncak değişti , şarj dinamosu değişti kullandık 250.000 km de sattık.
Üçüncüsü 1997 model 1.6 rt hatchback mavi 115.000 km de aldım 2 sene önce mart 2015 de. 2 sene de 55.000 km yaptım araba şuan 170.000 e merdiven dayadı tabi. Ne masraf yaptın derseniz. Yolda kalmadım bunu söyliyim. Sürekli uzun yola çıktığım için komple fren balatalarını yenilettim. Direksiyon 150-160 ta hafif bir titreme yapıyordu ön takımı yaptırdım rot kolları değişti. Sürekli kapı kilitleri bozuluyor yani bagaj dahil hepsini belirli aralıklarla değiştirdim. Hem motorlarını hem kendilerini. Kapı kendi kendine atıyor yani. Neyse Allah'tan elimiz yatkın 15 tl motor 25 tl kilit alıp değiştiriyorum vaktim oldukça . Bitti sayılır son olarak sağ ön kapı kaldı o da bozulsun değiştiricem. Kışın kışlık fan müşürü ve termostat taktırmıştım bunları yazın yazlıklarla değiştirmeyi unuttum. Derken araba hararet sonucu contayı yaktım. 1.000 tl tuttu hepsi dahil tabi yağ filtre vs dahil. 20 yaşında bir araba için olacak şeyler. 1.viteste gaza aniden bastığımda hala araba gidicem diye yolu tırmalıyor performansı o derece iyidir.
Dördüncü ise yeğene aldık. 1.6 e rne sedan benzinli 90.000 km.

Kısacası bunca sene tecrübelerim sonucu yazıyorum bilinmesi gerekenleri ;

1.6 enjeksiyon mu 1.6 karbüratör mü derseniz karbüratörlü alın başınız ağrımasın .
Lpg uyumu enjeksiyonlu sorunlu , karbüratör sorunsuz.
RT-RTE Full donanımdır . Bende rte var klima yok ama arkadaşta rne var onda klima var hava yastığı var dediğinizi duyar gibiyim sakin olun.
RN-Rne boş donanımdır . Klima airback olanları vardır.
Alize = Klima . Eğer alize ise klimalıdır. Rte-Rne 'için konuşuyorum.
Rte = Highline Passat (klimasız)
Rte alize = Highline Passat (Klimalı)
Rne = Trendline Jetta(klimasız)
Rne alize = Trendline Jetta (Klimalı)
Airback opsiyondur.
RT donanım karbüratörlülerde 1997 ve öncesi en kaliteli olanlardır en sağlam olanlarıdır.
Karbüratörlüler triger zincirlidir. Değişime gerek yoktur.
Enjeksiyonlular triger kayışlıdır. Değişim şart.
Yazacaklarım bu kadar kalın sağlıcakla...
2000 model 1.6i rne alize modeline 10 yıl bindiğim ve satarken ağladığım arabadır.
10 sene önce hatchback modelini 2 seneliğine kullandığımız araç ayrılığımız ise şöyle oldu önümüzde birden sıkışan trafik sonucunda biz durduk ama arkamızda duramayan bir vectra b 20km gibi bir hızla arkadan gömdü vectranın tampon dağıldı bizim arabanın bagaj kapağında düz bir çizgi şeklinde göçük oluştu sanki fabrikasyon o şekilde tasarlanmış gibi ne kadar da sağlammış diye düşünürken ilerleyen zamanlarda fren balatası değiştirirken farkettik ki arabanın şase si yamulmuş (V şeklinde katlanmış) meğer vectranın dağılmasının sebebi bagaj kapağı değil sağ alttaki çeki demirine vurmasındanmış bunun üzerine araba satıldı.
Sözlüğün güzelliklerini bizlere bir kez daha gösteren otomobil ve başlık olmuştur. vfordvandetta adlı yazarımız Renault 19 konusunda bizlere eşsiz bilgiler vermiştir.

Zamanı için sevdiğim bu otomobil hakkında bu kadar detaylı bilgiyi başka yerde bulmak zordur. Renault 19'un turbo modellerini de unutmamak gerek, çok özel ve az üretilmiş otomobillerdir.
#46358 Bu entryme ek olarak girebileceğim ufak bilgiler aklıma yeniden geldi.

Şimdi parçası kesinlikle bulunur ve ucuzdur bu konuda rahat olabilirsiniz. Bir Europa bakarken dede arabası olarak görmeyip bir aile arabası olarak görüyorsanız doğru arabadır. Ya Renault ne olacak diyip fanteziye kaçar ve az tutulan bir araba alırsanız sizi sanayi ile kanka yaptırır. Tabi Ankara-İstanbul gibi büyük şehirdeyseniz parça sorununuz olmaz o zaman bilinmedik arabalar deneyebilirsiniz. Güncel 2017 piyasasına göre fiyatları 10.000 tl -20.000 tl arası yıl donanım motoruna göre değişir. Şimdi temiz bir Europa olduğu nasıl anlaşılır bunu anlatacağım. Görüyorum aldım arızası da derdi de bitmedi diyenler oluyor. 4 tane geçirdik sözlük durun 2 dakika biliyoruz ölü olanları...Her sokakta gördüğüm Europa'nın kondisyonunu incelerim bu arada.

Kronik sorunlar ve 2. el alırken dikkat etmeniz gerekenler ;

1-Direksiyon kutusu. Hassastır . Arabayı öyle park ederken sonuna kadar sağa sola yatık bırakırsanız 3 ay içinde arıza verir. Hep düz bırakın direksiyonu. Dönüşlerde de sonuna kadar sola sağa dayamayın az 2-3 cm kalsın. Araba olduğu yerdeyken direksiyon çeviriyorsanız hafif gaz verin ki zorlanmasın. Genel 1995-2003 yılları arasındaki Megane 1 -R19 - Laguna . Hepsinde bu arıza görülüyor. Artık piyasada direksiyon kutusu kalmamış genelde tamir yöntemine gidiliyor. Fiyat değişir orasına yorum yapmıyorum.

2-Bagaj su alma problemi. 4 araçta da karşılaşmadım . Çünkü önlemi aldım. Arkadan hasarlı sedan Europa alıyorsanız o araba kesinlikle bagajdan su alacaktır. Normal Europa'da su alır. Çözüm ise arabanızı park ederken bagajı aşağı olacak şekilde park etmek olacaktır. Çok değil az bir eğim yeter. Diğer çözüm stoplar ve kaporta birleşimini slikonla kapatın o zaman almaz.

3-Hararet sorunu. Bu durum en çok dikkat edilmesi gerekendir. İnternete bakıldığında karbüratör hararete yatkın dense de enjeksiyonlu motorların daha çok hararet yapıp conta yaktığını gözlemledim. İki model için de söylüyorum ikisi de hararet yapabilir. Dikkat etmeniz gereken aldıktan hemen sonra aracın fan müşürü ve termostatını değiştirin. Almadan önce ise arabaya bakarken fan açana kadar motoru inceleyin ve boruları elinizle yoklayın. Eğer sertler ve şişlik varsa o araba da bir sorun vardır .Diğerleri yağa bak suya bak vs.. onlar internetten bulunur. Renault dediğin hava yapar bunu unutmayın naziktir dikkat etmek gerekli.

4- Kalorifer kontrolu. Arabayı almadan önce otobana çıkartın ya da çıkın. Kaloriferi sıcak konuma alıp son kademe çalıştırın kademeleri kontrol edin. Sıcak konumda araba ısıtıyor mu ısıtmıyor mu bakın. Europa kaloriferi çok sağlam ısıtsa da çok narindir hemen tıkanır ısıtmaz. Baktınız kalorifer buzz gibi uzak durun o araba uzun yıllar su ile kullanılmış soğutma ısıtma sistemi artık görevini yapamıyor. Ama kalorifer sıcak ya da sıcağa yakın veya sıcak ama sonradan soğuyorsa tamam o arabanın sistemi başarılı çalışıyor. Sonradan soğuyan kaloriferi elektirikçiler 80 tl civarında makineye bağlayıp ilaçlı su ile açarlar.

5- Aks başı ses sorunu. Bu sorun genelde direksiyonu sona kadar kırıp gaza ani basmalarda meydana geliyor. Uzun zaman sonra nüks ediyor. 2.el bakıyorsanız test anında hemen direksiyonu bir sağa sonuna kadar kırıp birde sola kırıp biraz hızlı kalkış yapın ve ses sorunu var mı bakın. Ses varsa arabanın pazarlığını ona göre yapın.

Diğer küçük sorunlar kronik sayılmaz çözüme kavuşuyor bir şekilde.

Sevilen özellikler ;
*RT-RTE koltukları çok konforludur ve geniştir . RT-RTE uzaktan kumanda , önde geniş hoparlörler, arka koltuk başları , direksiyon yükseklik alçaklık, gösterge ışığı kısma açma, koltuk bel destek, çelik jantlar gibi hoş özellikler vardır.
*Arkada şaft tüneli dediğimiz ortadaki yükseklik bu arabada yok denecek kadar az olduğu için 3.kişi rahat oturur.
*Diz ve baş mesafesi gayet yeterlidir.
*HB-Sedan farketmeksizin bagajı büyüktür. HB bagajı küçük algısına kapılmayın bazen sedandan fazla eşya aldığı görülmüştür.
*Kaloriferi acayip ısıtır yüzünüz yanar.
*Yakıtı lpg ile kullanıldığında koklar .
*Yol tutuşu beklenmeyecek kadar iyidir. Günümüz Renault modellerinden daha iyidir. Hb kasa yol tutuşta 1 adım daha öndedir.
*Broadway ile karşılaştırma yapmaya gerek yok. Her yönden iyi olduğu gibi şu detay çok önemli genel olarak yürüyen aksam parçaları Broadway-Clio aynı iken , R19-Megane-Laguna parçaları aynıdır. Yani bu durumu basit bir rot kolu değiştirirken görüp sonrasında genel parçaları inceleyince farkettiğimi söylemem gerek.
*Kaportası cidden sağlamdır. Güvenlidir demiyorum 20 senelik araba . Ama 3-5 kaza deneyimime bakarak beni şaşırtmıştır. Kapı içlerinde çelik barlar vardır.
*Hani günümüz otomobil testçileri ön göğüsü mıncıklar ve yumuşaklığını kontrol eder ya bu arabanın ön göğüsü kadar yumuşak bir araba yoktur. (ön göğüsü plastik olanlar arasında) Özellikle tam 4 lü flaşör tuşunun sağında göğüs çizgisine bastırdığınızda 5 cm içeri girer eliniz .
*Ön göğüsü fotoğraflarda kötü gelse de içine oturduğunuzda çok kullanışlı olup herşey eliniz altındadır.

Bu kadar yeterli sanırım :)
dizel motorlu seçeneğinin de satıldığı fakat dizel tofaş grubunun başarısızlığına kurban gitmiş bir arabadır. internet üzerinde satılık olarak dizel seçeneği görülebilir. eski nesil dizel olduğundan yakıt seçmemesi bir avantajdır. 1.9 Lt hacmi ile tofaşın dizel araçları gibi ikide bir salıncak ve ön takım değiştirme sorunu var mı sorusuna cevap verebileceklerin cevabını da beklemekteyim.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri