Fren mesafesi gibi teknik hesaplamalar yapılırken genellikle göz ardı edilen detaydır. Sürücünün farklı bir şey karar vermeye andan eylemi sonlandırdığı zamana kadar olan zamana verilen isimdir aslında.

Örnek vermek gerekirse otobanda sürüş halindeyken önünüze bir şey çıktı, o andan itibaren reaksiyon süresi başladı demektir. Gördünüz, algıladınız, karar verdiniz ve eylemi gerçekleştirdiniz. Bu geçen süre genellikle 1 saniyeye yakın bir süredir.

'Amaan 1 saniye de nedir ki?' demek çok yanlış çünkü 100 km/s ile giderken saniyede 33 metre geçiyorsunuz demektir. Yani 30 metre ötede beliren bir cisime siz daha frene basmadan çarpacaksınız anlamına geliyor.

Tehlikenin farkında mısınız?
Hemen hemen hiç bir sürücünün bilmediği gerçektir.

Bildiğim kadarıyla en iyi reaksiyon süresi f1 pilotlarına ait, onlar da yaklaşık yarım saniyede reaksiyon gösterebiliyorlar.
Bu şu demek; yolda 100 km/s ile giden bir kullanıcı eğer önündeki tehlikeyi çok önceden farkedemez ise ölmeye mahkumdur.
insan faktörünün yanı sıra arabalarda da var olan gecikme. bu süre yapılan tüm araştırma ve geliştirmelerde milisaniyeler zarfına indirilmeye çalışılıyor. araba testlerinde genellikle şöför bununla ilgili ufak bir cümleye yer verir. tepkime süresi etkileyici gibi. çoğu insana okurken önemsiz gibi gelen bu cümle, aslında hayati önem taşıyan bir bilgi içerir.

sizin 1 saniyede verdiğiniz tepkiye arabanın da bir saniyede tepki vermesi demek, üste belirtildiği gibi 60 metrelik bir mesafeye tekabül eder. bu yüzden üç haneli hızlara çıkıldığında tehlike sınırını aştığınız söylenir.
türk insanı tampon tampona gitmeyi sevdiğinden pek vakıf olmadığı konu.
Sabit olmasını önerdiğim başlıktır. O tampon tampona giden zibidilere bir göstermek gerek bunları, adama duramazsın deyince 'o durursa ben kesin dururum' gibi saçma cümleler kuruyorlar. NAH durursun güzel kardeşim.
sayesinde ayağımı sürekli frenin üstünde de tuttuğum durum.

eğer yeterince gaza basmışsam, ayağımı çeker hemen frenin üstüne koyarım ki basmam gerektiğinde hemen tepki verebileyim. yine de akıllıca bir çözüm mü? tabii ki hayır. tam bir türk çözümü.
Genellikle tehlikeli anlarda başınıza gelen durumdur.
Refleksleriniz iyiyse reaksiyon süreniz daha kısa olacaktır.
Kazalarda reaksiyon süreniz hayati öneme sahiptir.
Zira yarım saniye gecikme farkıyla "tavuk döner" olabilirsiniz.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri