Nissan ve Renaultun karıştığı elektrik şarj skandalıdır. Nissan araba bataryalarında ısıtma ve soğutma fonksiyonları olmaması aracların şarj kapasitesini ciddi şekilde etkiliyor. Uzun bir yola cıkıldığında batarya ısınmaya başlar. İlk şarjı maksimum hızda şarj edersin. Yola devam ettiğinde batarya biraz daha ısınır. Isınan batarya elektrik kaybetmeye başlar. Menzil düşer. Şarj için hızlı şarja çekersiniz, ısınan batarya şarj edilemez. Yada çok yavaş şarj olur. Nissan ile uzun yola cıkmak ızdırap olur.
Günde 1 defa tam gücte şarj hızını sahip olunması, ısındıkca güç kaybeden menzili düşen batarya kapasitesi skandala sebeb olmuş durumda.. En kötüsü ise yeni 2018 model 60 kw nissan leaf modeli bile aynı sorundan muzdarip olması elektrik camiyasına büyük skandala sebeb oldu..
60 kw 430 km menzili Leaf uzun yolda ısınıp şarj edilemez menzil tutamaz hale gelmesi kimsenin yararına değil malesef.
2018 Nissan Leaf’lerde aktif sivi batarya sogutma sistemi yok (eskisinde varmis), bu nedenle ust uste DC sarj yaptiginizda batarya yipranmasini onlemek icin arac sarj gucunu azaltiyor ve sarj sureniz uzuyor. Uzun yolculuklarda ciddi bir sikinti. Nitekim Ingiltere’de 450 millik bir yarista eski Leaf yenisine 2-3 saat fark atmis sirf bu yuzden.
Bu arada aslinda diger araclarda da benzer seyler var. Ornegin eGolf ile 10 defa ust uste DC sarj yaparsaniz batarya garantinizi yanarmış
bunlar da ilginizi çekebilir