Özelikle vites oranları kısa olan arabalarda , sürücünün gereksiz motor freninden kurtulmak için yaptığı eylemdir. Rampa aşağı, sürücünün gaza basarak hızı korumaya çalışması can sıkıcı bir hadisedir. 5 ileri vitesli benzinli bir motorun ortalama 90 km hızda 3000 devir cevirmetedir. Motor fren ise genelde 2500 devir ve altında etkisi daha azdır. Rampa aşağı motor fren etikisinden kurtulmak, gaza basmadan hızı sabit tutabildiğiniz hız genelde 75 80 km hatta 60 km civarında kalmaktadır. Sürücü burda eski hızını veya daha yukarısına kavuşmak, trafiğe aksatmamak adına vitesi boşa alır. Aracın aerodinamik katsasyısının izin verdiği hıza bağlı kalarak arac bir müddet hızlanır.
Kendi kişisel tespitlerim, Samandıra Kartal bağlantı yolunda, samandıradan girip saate 80 km hıza ulaştıktan sonra 9 km boyunca yaptığım eylemdir. Aracımın 0,31 cd değeri sayesinde araba bir kesimde 110 km hıza kadar ulaşır, d100 kavşağına varana kadar 60 km hıza kadar iner. 100 kmde 10/1 oranında yakıt tüketimini düşürür.
Yeni nesil DSGlerde standart donanımda gelir.
Ben çok riskli olduğunu ve yakıttan edilen tasarrufun balatadan çıkacağını düşünüyorum. Ayrıca ben o durumlarda son viteste salıyorum (1.6 dizel 2000 devirde 130 görüyor) cut off durumundan yakıt 0 a iniyor, boş yere frene basıp arabanın salınması korkusunu yaşamıyorum. Daha güvende hissediyorum. Ama arabam o durumda 90 ile inse ne yapardım bilemiyorum.
Ayrıca (bkz: Erken boşa almak)
Rampa aşağı boş vitese takan kişinin, öncelikle öngörüsü bütün rampa boyunca frene ihtiyacı olmayacı yönünde olcağından fren ihtiyacı yoktur. Frene basmayacağı için neden fren balatası bitsin. Yine, ayağı gaz pedalına basmayı bilen bir kişi, tekrar vitese oturduğunda motor ile vites sekronizasyonunu zaten yapabiliyor olcağından , debriyaj balatası neden aşınsın. LPG li araclar Cut off yoktur. Ayrıca rampa aşağı vitesde inmek motoruda eskitecektir.
Öngörü sahibi herkes rampa aşağı boş vitese atabilir.
acemiyken yanımda babam varken bunu yaptığımda "vites arabanın yularıdır" diye uyarırdı beni. belki de bu söz nedeniyle hep güvensiz bi hareket olduğunu düşünmüşümdür.
Üstteki yazara ithafen;
LPG li araçların karbüratörlü ve eski nesil olanlarında cut off yoktur. Bazı karbüratörlü ve tüm yeni nesil enjeksiyonlu araçlarda LPG takılı olsa dahi cut off vardır ve LPG ile de sağlıklı olarak çalışır.
Aracımın OBD 2 bağlantısı ile incelediğimde, LPG modunda iken vitesde inildiğinde 2,2 litre lpg yakarken, rampa aşağı vites boşta 1,0 litre gaz yaktığı görülmektedir.
Entrylere bakarsan sanki herkes rampa aşağı 20 ton yükle iniyor. Kullandığınız arabalar 1100 - 1200 bilemedin 1300 kilo. Fren denen bir şey de var. Tehlikeli durumlarda kimse elinizi ayağınızı bağlamıyor motor devrini ayarlayıp tekrar vitese takabilirsiniz.
bunlar da ilginizi çekebilir