Ramazan bayramına sayılı günler kalmışken yararlı olacağını düşündüğüm başlık. yurdumuzda pek çok insan sıla hasretini bayramlarda gideriyor. İş yerinden yıllık izin alamayan pek çok insan bayram zamanı tatil beldelerine akın ediyor. Bu durum da şehirlerarası yolları epeyce kalabalıklaştırıyor.
Mesleğim gereği ayda 8k km uzun yol yapıyorum ve bu konuda sözlük eşrafına yardımcı olmak istiyorum.

Öncelikle sevgili yazar arkadaşlar Ramazan günü uzun yola çıkmak istiyorsanız heleki yolunuz 600 km den fazla ise ve tek şoförseniz lütfen oruç tutmayın. 1 gün oruç tutmazsanız oturur kazasını yaparsınız ahirette bu orucun hesabını verebilirsiniz ama inat edip oruç tutar ve Allah korusun kaza yaparsınız bunun hesabını vermeniz çok daha zor olacaktır. İnsanın aç ve susuzken refleksi zayıflar görüşü bulanıklaşır algılaması düşer. hem kendi arabanizdakilerin hem yoldaki diğer insanların hayatını tehlikeye atma hakkınız yok.
2. Yol olarak da yine çok tehlikeli gördüğüm bir durum var: iftarla sahur arası yola çıkmak. Bu durum aslında tehlikeli değil gibi gözükebilir ama ilk durumdan çok daha tehlikelidir. Düzenli uzun yol yapmıyorsanız sürekli gece araba kullanmıyorsanız gece yolculuk yapmayın. İftardan sonra yenilen yemeğin ağırlığıyla uykunuz gelecektir. Yine aynı şekilde algılamanız azalacak kaza riski doğuracaksınız. Karşınızdan gelen araçların ayarsız farları, uzun farlar gözünüzü alacak belki de yolu göremeyeceksiniz. Ayrıca iftar sahur arası sahura yetişmek amacıyla yollarda trafik biraz daha hızlı olur. Bu da hem radar riski hem yakıt masrafı ama en önemlisi artan kaza riski demek.

Uzun lafın kısası demem o ki siz siz olun Ramazan günü seferi olun. Yolunuz açık kemeriniz takılı deponuz dolu olsun. Kazasız belasız cezasız sürüşler dilerim.Dip not: bu entry tek ve sürekli uzun yol yapmayan şoförler için +600 km yollar kastedilerek yazılmıştır.
bunlar da ilginizi çekebilir