En zorlu motor sporlarından bir tanesidir. Diğerlerinin aksine parkur veya etaplarda otomobiller aynı anda değil, belli bir süre aralıklarla çıkarak süre üzerinden yarışırlar. En zorlu kısmı ise ralli'nin tamamen bir maraton olmasından kaynaklanır. Defalarca güzel gittiğiniz etapta en ufak bir hata ile ralliyi bitiremeyebilir ve günlerce verdiğiniz emekten sıfır puan ile ayrılabilirsiniz.

ralli yarışı için özel etaplar kurulur. her otomobil bu güzergahta süre yapar. bu etaplara özel denmesinin nedeni, ralli otomobilleri özel etaplar bittiğinde diğer bir etaba gidebilmek için normal trafiğe girmelidir, normal trafiğe girdikleri etap araları ise normal etap olarak anılır ve normal trafikte gittikleri için otomobillerin ruhsatları vardır. normal etaplarda herhangi bir kıstas veya yarışma söz konusu değildir.

co-pilot'un yol notlarını pilota iletmesi en temel şeydir.

Colin McRae, Ari Vatanen, Sebastien Loeb gibi efsane ralli pilotları vardır.

(bkz: wrc)
bir çok motor sporunun aksine her türlü hava koşulu ve zemin şartında yapılması ile gönüllerde taht kurmuş, doğayla birebir bir motor sporudur.

Bir çok dönüş ve sürüş tekniğini kapsar.

(bkz: scandinavian flick)
(bkz: ditch hooking)
(bkz: sol ayak freni)
(bkz: heel and toe)
her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır temalı şöyle bir videoya sahip motor sporu dalı.
Gecenlerde izleyip gram zevk almadigim motor sporudur yahu o ne oyle puruzsuz viraj alan arabalar hersey kusursuz arabalarin sesleri ciddi anlamda itici
Eskiden oylemiydi subaru wrx sti lar lancer evo VI muhtesem sesleriyle zaman zaman yaptiklari hatayla guzeldi hersey mekanikti hersey cok daha guzeldi.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri