Bilindiği üzere atmosfer basıncı deniz seviyesinden yukarı yükseldikçe azalır, dolayısıyla azalan basınçla doğru orantılı olarak havadaki oksijen oranı da azalır (insanların dağa, yaylaya çıktıklarında "oksijen çarptı" dedikleri durum aslında kan dolaşımına oksijenin yetersiz gelmesidir, neyse...).

Yukarıda bahsedildiği gibi rakım yükseldikçe oksijen oranı düştüğü için motordaki yanma verimi düşer. Hatta belki başınıza gelmiştir; dağ başına aracınızla çıkmaya çalışırken motorun su kaynatması sonucu, yani hararetten dolayı yarı yolda kalmışsınızdır. Bunun sebebi motorun performansının düşmesi, bu yüzden düşük vites-yüksek devirle seyir, motorun devrine göre yeterince soğutulaması (çünkü o bayırda hızlanamadığınız için motora hava akımı da azalıyor) vs. Böylece oksijen miktarının yetersizliği hem yanma verimini hemde soğutma verimini doğrudan etkiler.

Bütün içten yanmalı motorları etkileyen bir durum olsa da bundan en çok atmosferik motorlar mağdur olur.

Tavsiye: Buradan çıkacak sonuç, eğer aracınızı maksimum performansını merak ediyorsanız gece yola çıkın. Lastiklerin tutunma performansı hariç her türlü daha avantajlıdır 😉
tümünü gör