audi'nin sadece gerektiği zamanlarda devreye giren dört teker çekiş sistemine verdiği ad.

şimdiye kadar quattro sistemi kullanan audi'nin en büyük sorunu, sahip olduğu üstün çekiş performansı yüzünden yüksek yakıt tüketim değerleriydi. bu yüzden artık gerekmedikçe bu çekişi kullanmayacak bir sistem geliştirildi. (bkz: quattro)

sistemin çalışma prensibi quattro'dan pek farklı değil. sadece araçtaki yazılım, ön tekerleklerdeki çekişin yeterli olduğunu tespit ettiği durumlarda, elektromekanik olarak şanzımanın hemen arkasındaki çoklu levha debriyajın bağlantısını kesiyor. arka diferansiyel debriyajı da ayrılarak arka şaftın dönmesi durduruluyor. böylece sürtünme azalarak yakıt tüketimine katkı sağlanıyor. çekişin gerekli olduğu durumlarda ise bu süreç 250 mili saniyelik bir sürede tersten işliyor

sistem sayesinde sağlanan 100 km'de 0.3 litrelik yakıt tasarrufu çok iyi bir gelişme gibi görünmese de audi'nin satışlarının %43'ünü awd'li araçlardan oluştuğu düşünülünce, uygulanacak bu sistemin epey faydası dokunabilir.
hele şükür dediğim sistemdir.

ben mi abartıyorum bilmiyorum ama bu teknolojik imkanlar ve bu vizyon varken otomobil üreticilerinin bu gibi mantıklı atılımları en az 5 sene önce yapması gerekmez miydi? ya da belki de yapıyorlardı da çok maliyetliydi bilemiycem tabii.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri