audi'nin çığır açan dört teker çekiş sistemine verdiği ad. sürekliliği sayesinde ilk çıktığında otomobil dünyasına yepyeni bir özellik kazandırmıştı.

audi a3, audi s3 ve audi tt dışında tüm quattrolar, torsen diferansiyelini kullanır. yani güç dağılımı, seyir halinde devamlılık gösterecek şekilde %50 %50 şeklinde ön ve arkaya dağıtılırken, kayma veya güç kaybı durumunda mekanik olarak kitlenerek ayar çeker. elektronik bir sistem olmadığından gecikme yaşanmaz, mutlak yol hakimiyeti sağlarsınız.

yukarıda saydığım grup ise haldex diferansiyelini kullanır. elektronik kumandalı bir kavrama sistemidir. aracın gücünü genellikle ön tarafa aktarırken, ihtiyaç halinde arka tarafa dağılım yapar.
İtalyanca 4 demektir.
Yola, duruma göre hareket edebilen akıllı 4 çeker sisteminin audi tarafından adlandırılan ve kullanılanı.
4 çekerin olması gerektiği gibi olan halidir.

Öyle elektronik olayım, gerektiğinde devreye gireyim gibi kadınsı tepkileri yoktur, her zaman devrededir.

Kötü olan versiyonu için: (bkz: haldex)
Hayatına ralli dünyasını altüst etmekle başlayan bir otomobille başlayıp, günlük hayatta değişken yol koşullarından etkilenmek istemeyen Audi müşterilerinin arabalarının ön tamponunda küçük bir imza olarak hayatına devam etmektedir.
performans konusunda yarattığı fark inanılmaz olsa da yakıt tüketiminin de üst düzeyde olması audi yetkililerini canından bezdirendir. bu yüzden geliştirilmiş versiyonunu yakında piyasaya sunacaklarmış: (bkz: quattro ultra)
Adamların elinde dünyanın en iyi 4 çeker sistemlerinden biri var,ama buna rağmen arazi aracı çıkaramıyorlar
Bi g wagenle yarışabilecek bir Audi isterdik açıkçası...
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri