alfa romeo'nun performans araçlarına verdiği isim eki.
örneğin giulietta qv(quadrifoglioverde) giulietta modelinin en sonudur artık üstü yoktur motor donanım performans olarak.

mercedes için amg
bmw için m ne ise alfa için qv odur.

simgesi dört yapraklı yoncadır.
hikayesi 1900'lerin başına dayanır.

alfa romeo'nun 1900lerin başındaki f1 takımında sürekli 2. yahutta 3. olan bir türlü 1. olamayan pilotu bir yarışı öncesinde şans getirmesi için aracına bu simgeyi yapıştırır. dört yapraklı yoncayı şans getirmesi için..
ve o yarışı birinci olarak bitirir.
fakat bundan sonra alfa bunu hemen kullanmaz. bu o pilotun özel bir totemi iken efsanevi pilot öldükten sonra alfa romeo bunu o pilotun anısına, araçlarında donanım ve motor gücü sembolü olarak kullanmaya başlar.

alfa tutkunları standart donanım arabalarına da yapıştırır bunu. binevi alfisti göstergesidir.

genelde bu simgeye gelen tepkiler bu araba elektrikli mi doğa dostu mu gibi sorulardır. en fantastiği ise garanti bankasında mı çalışıyorsun?
itl. yeşil yonca.

(bkz: quadrifoglio)
"1910 yılında kurulan Alfa Romeo markası 1920'li yıllarda otomobil yarışı dünyasında bilinen ve saygı duyulan bir markaydı. Öyle ki Ferrari markasının kurucusu Enzo Ferrari, 1919 yılında 21 yaşında küçük bir İtalyan otomobil firması olan CMN markasında yarış pilotu olarak yer alıyordu ve daha sonraları burada tanıştığı ve oldukça samimi olduğu Ugo Sivocci ile 1920 yılından itibaren Alfa Romeo'nun ilk kurduğu yarış takımının bir parçası olacaklardı.
Ancak Ugo Sivocci çok hızlı bir yarış pilotu olmasına rağmen birinciliğini bir türlü koruyamıyor ve bir şekilde yarışı lider olarak tamamlayamıyordu. Öyle ki hızlı oluşu kadar şanssızlığı ile de ünlenmiş bir Alfa Romeo yarış pilotuydu. Bu şanssızlığın bir son bulmasını isteyen Ugo Sivocci 1923 yılında yapılacak olan ve Sicilya-Parma arasında gerçekleşen 14. Targa Florio Yarışı'ndan hemen önce kırmızı Alfa Romeo RL aracının ön kısmına şans getirmesi için beyaz bir kare içerisine 4 yapraklı yonca figürü çizdirdi. Artık bu şanssızlık bitmeli ve hızlı sürücü layık olduğu birinciliği elde etmeliydi. Artık motivasyon mu demek lazım yoksa gerçekten 4 yapraklı yonca şans mı getirdi demek lazım bilemiyoruz ancak Ugo Sivocci bu yarışta şeytanın bacağını kırdı ve 432km uzunluğundaki yarışı 7 saat 18 dakikada tamamlayarak lider olarak bitirmeyi başardı.
Bu destansı yarışın ardından Ugo Sivocci artık çok rahattı ve kendini de fazlasıyla kanıtlamıştı. Aynı yıl Alfa Romeo, RL yarış aracının yerine geçecek olan P1 modelini tanıttı ve bu aracın ilk dahil olacağı yarış da ünlü İtalyan yarış pisti Monza'da gerçekleştirilecek olan İtalyan Grand Prix'iydi. Bu yarışın hazırlık turlarında denemesi yapılan yeni araca Ugo Sivocci'nin şanş yoncası çizilmemişti ve büyük ihtimalle deneme turları olması nedeniyle Ugo Sivocci'de durumu önemsememişti. Ancak bu denemeler sırasında yaşanan bir kaza sonrası Ugo Sivocci yaşamını yitirdi. Quadrifoglio Verde'siz kalan Alfa Romeo P1 bu sefer Ugo Sivocci'nin ölümüne neden olmuş ve bu talihsiz tarihten sonrada Alfa Romeo'da herkes bu amblemin gerçekten şans getirdiğine inanmaya başlamıştı."
Kaynak: www.sekizsilindir.com/2017/01/quadrifoglio-verde-ne-demek-tarih.html?m=0
Mercedes için Amg ve Bmw için M departmanları neyse Alfa Romeo içinde Qv odur. Lakin M Paket ya da AMG paket gibi Qv paket yoktur. Bir Alfa'nın üzerinde 4 yapraklı yonca varsa, o araba segmentinin "aga"sıdır :) Giulietta ve Mito'da aslında "ti" ya da "veloce" olması gereken isim uzantısı olarak qv'yi kullanmaları büyük bir hataydı, neyse ki hatalarından döndüler, qv yeniden eşsiz modellere nasip olacak.
Alfa Romeo’nun daha güçlü olan modellerinin aldığı sıfattır. QV araçlarının ön çamurluklarında dört yapraklı yonca bulunur.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri