İtalyanca dört yapraklı yonca anlamına gelir. Alfa Romeo’nun 1923 yılından bu yana spor otomobillerinin sembolü olarak kullanılır. Alfa Romeo'nun herhangi bir modelindeki en performansli versiyonu ifade eden ibaredir.
Bir çok Alfa Romeo kullanıcısının 10tl'ye alıp taktığı yonca.
Gerçek yoncalı Alfa Romeo'yu zaten yoncasız da ayırt edebilirsiniz. Şöyle ucuz modifikasyonlar yapmayın.
Modifikasyon değildir.

1923 yılında Alfa yarış takımının sürücülerinden Ugo Sivocci aracına Targa Florio yarışı öncesi beyaz zemin üzerine 4 yapraklı yonca sembolü yaptırır. Yarışı Sivocci kazanır. Aynı sene Sivocci monza'da antreman turlarında 17 numaralı Alfa P1'i ile kaza yapar ve hayatını kaybeder. Kaza yaptığı otomobilde dört yapraklı yonca yoktur ve bu diğer pilotlar ve başta Alfa olmak üzere tüm takımlar üzerinde büyük etki yapar. Bu olayın ardından ''Quadrifoglio'' markanın iyi şans sembolü haline gelir.

80'li yıllarda Quadrifoglio markanın ürettiği farklı modellerin spor versiyonlarında görülmeye başlar. O yıllar itibariyle Quadrifoglio Verde ve Quadrifoglio Oro olmak üzere iki çeşit varyasyon olarak pazarlama stratejisi olarak kullanılmaktadır.

Türkiye dahil olmak üzere birçok ülkede Alfa Romeo kullanıcıları dört yapraklı yoncayı otomobillerinde ''iyi şans'' getirmesi dileğiyle kullanır. Apaçi kullanıcıları saymazsak eğer bir Alfa'da 4 yapraklı yonca görürseniz sürücüsü muhtemelen gerçek bir alfisti'dir.

Anlayacağınız Quadrifoglio ''///M, AMG, S, RS, VTS, taypar, vututu'' amblemlerinden çok farklı, bir başarı öyküsüne dayanan, 90 küsür senelik mazisi olan bir semboldür.
Amblemini gördüğüm anda içimde bir şeyleri kıpırdandıran sembol.
Ruhu olan bir şeylerin üretilmiş olduğunu gösterir, saygı duyulur. Son zamanlarda üretilmiş olanlar pek tatmin edici değildir, eskiler çok daha ruhu olan aletlerdi.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri