bosch tarafından üretilen ve sadece volkswagen grubuna ait markaların kullandığı dizel yakıt enjeksiyon sistemi. yeni nesil common railin aksine her silindir için eksantrik milinden aldığı güçle çalışan birer pompa bulunur.

common-rail sistemine benzer elektromanyetik kontrollü enjektörlerle motordan aldığı veriler doğrultusunda enjeksiyon zamanlamasını ayarlayan ecu dediğimiz beynin eş zamanlı çalışmasıyla işlev görür.

kısaca pd olarak adlandırılan pumpe duse sistemi, common-rail'den farklı kılan özelliği her silindir için ayrı enjeksiyon mekanizmasının bulunması ve selenoid isimli yay aracılığıyla karışımı yanma odasına göndermesidir.

bu sistemde püskürtme basıncı 2000 bar seviyesini bulabilirken, common-rail ise 1500-3000 bar aralığında dolaşmaktadır. arabalarda henüz 3000 bar seviyesine ulaşılamadı ancak yeni nesil olarak lanse edilen common-rail, pd'ye göre çok daha hızlı gelişmektedir.
Standart sisteme göre püskürtme basıncının daha yüksek olması ve yakıt ekonomisi gibi avantajlara sahip olan sistem.

Dezavantajları ise gürültülü çalışma, maliyet ve dizel partikül filtresi - dpf'nin çabuk dolmasıdır.
Pumpe duse motorlardan aldığım keyfi asla common rail dizellerden alamıyorum. Özellikle düşük viteslerde farklı bir esnekliği, seri devirlenme isteği oluyor pumpe duse dizellerin. Bir Seat Leon Top Sport TDI'da deneyimleme fırsatı bulduğum 1.9 litre pumpe duse 150 hp motora gerçekten bayılmıştım. Common rail dizellerse daha ağır kanlı fakat kararlı bir yapıda devirleniyor. Yüksek süratlerde common rail dizeller daha başarılı gibiler fakat buna karşılık seri karakterli değiller o derece.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri