Prototipler genellikle bir model üretime çıkmadan önce (konsept halini geçtikten sonra) belirli noktalarda gelişim (tasarım, verimlilik, motor, yürüyen aksam v.b.) yapılması için üretilmiş modeldir.

Üretim öncesi olduğu için seri üretimdeki motoru belli olabilir (he bu söylenir, söylenmez o ayrı) tasarımı hemen hemen üretim versiyonuyla aynı olabilir, olmayadabilir.

Prototipin amacı üretime geçmeden önce üzerinde düşünülen malzemeleri, teknolojileri denemektir. Hee, bu demek değil ki tüm prototipler üretime geçecek, geçmeyenleri de vardır. Belki üretimi çok pahalı olacaktır, belki marka maddi açıdan zora girmiştir gibi nedenler buna zemin hazırlayabilir.

Genellikle üretim versiyonundan çok daha güzel görünen otomobil. Çizgiler çok daha radikal, fikirler çok daha keskindir. Üretime modeli bunun kadar başarılı olamaz.
Hep çok güzel görünen, çok büyük umutlar ile tasarlanan, hayaller ve gerçekler klişesinin 'hayaller' kısmıdır. Üretildiği anda %99 oranında hayal kırıklığı yaratırlar.
otomobil haber sitelerinin en sevdiği otomobillerdir.
bir nevi ulusal basındaki magazin haberleri gibi düşünün. sanki yarın seri üretime başlanıyormuş ve ertesi gün de herkes altına bir tane çekiyormuş gibi lanse ederler. ortaya çıkan ise yürek paralar çoğu zaman.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri