Adından da anlaşılacağı üzere kartingin profesyonel seviyede olanıdır. Normal karting araçları 6-10 beygir arası olurken prokart'lar 21 hp civarı veya üstü olabiliyor. Yarışları da bir o kadar zevkli ve eğlenceli oluyor.

Kısa adı İKOK olan İstanbul Karting ve Otomobil Kulübü tarafından 12 yıldır düzenlenen bir şampiyonadır ayrıca.
sportif karting motoru olan 2h 125cc Rotax marka 21Hp gücündeki motorlar ile yapılmaktadırlar. Volkan Işık Akademi'de de var birkaç tane.
bireysel olarak değil takım olarak yarışılan yarış serisi. alt yaş sınırı 13'dür. üst sınır ise yoktur. aynı ralli gibi tosfed'den lisans çıkararak yarışlara katılabilirsiniz.
--- spoiler ---
Resmi adı İstanbul Sportif Karting Dayanıklılık Birinciliği (İSKDB) olan Prokart 2.Ayak yarışları 17 Temmuz Pazar günü Akyazı Kenan Sofuoğlu Pisti’nde gerçekleştirilecek. Kısa adı İKOK olan İstanbul Karting ve Otomobil Kulübü tarafından 12 yıldır düzenlenen Prokart’ta. 2016 sezonunda 18 Sportif Karting Takımı kuruldu. Sportif Karting Prokart takım ve dayanıklılık yarışı . Takımlar en az 2 kişiden oluşmaktadır üst sınır yoktur. Yarış programında açıklanan zamanlarda takımlar yarışlara katılarak derecelerine göre etap puanı alırlar. Gün sonunda en çok puanı alan takım Yarışı kazanmış sayılır . Yarışlarda 60-70 pilot yarışmaktadır. Her takım yarış esnasında araç ve pilot toplam ağırlığı en az 176kg olmalıdır. Kadın pilotlar için bu ağırlık 171kg dır. 20 HP motorlu profesyonel karting yarış araçları ile yapılır. 6 Ayak olarak 4 farklı pistte koşulacak olan 2016 sezonunda 2x60 ve 2x90 dakikalık 4 etap koşuluyor. Gün sonunda her takım için 4 etap puanı ve en iyi zaman puanları toplanarak günün sıralaması belirleniyor..Pilotlar takımları için mücadele ederken aynı zamanda bireysel kategori için yarışıyorlar.
--- spoiler ---

kaynak: tosfed

--- spoiler ---
Resmi adı İstanbul Sportif Karting Dayanıklılık Birinciliği (İSKDB) olan Prokart BPC 2 ve 3.Ayak yarışları 03-04 Eylül tarihinde Akyazı Yarış Pisti’nde yapılacak .

Bu haftasonu takımlar için limitlerin zorlanacağı gerçek dayanıklılık yarışları yapılacak. 3 Eylül cumartesi günü 2.Ayak yarışları tamamlandıktan sonra takımlar ertesi gün 4 Eylül Pazar günü yapılacak 3.Ayak yarışlarına katılacak. Aynı hafta sonunda iki ayrı yarışta ilk dereceye girerek kürsüde yerlerini almak istiyorlar. Bu haftasonu 18 takımda 70 lisanslı karting pilotu mücadele edecek .

Sportif Karting Prokart Bpc takım ve dayanıklılık yarışı . Takımlar en az 2 kişiden oluşmakta olup üst sınır yoktur. Yarış programında açıklanan zamanlarda takımlar yarışlara katılarak derecelerine göre etap puanı alırlar. Gün sonunda en çok puanı alan takım Yarışı kazanmış sayılır .Her takım için yarış esnasında araç ve pilot toplam ağırlığı en az 176kg olmalıdır. Kadın pilotlar için bu ağırlık 171kg dır. 20Hp motorlu profesyonel karting yarış araçları ile yapılır.

2016 sezonunda yapılacak her ayakta 4 etap koşulacak . Bu etaplar 2x60dk ve 2x90dk olacak. Gün sonunda her takım için 4 etap puanı ve best time puanları toplanarak günün sıralaması belirlenecek. Sezon 6 Ayak olarak 4 farklı pistte yapılacak.

Pilotlar takımları için mücadele ederken aynı zamanda bireysel kategorisi için yarışacaklar.
--- spoiler ---
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri