Motorsporlarında üretici desteği almadan (fabrika takımı gibi) yarışlara katılan takımlara verilen isim. İlk olarak 15. yy da devlet desteği alan korsanları tanımlamak için kullanılmıştır.

Bu takımların ortak özelliği ortamın verdiği rekabet için yarışlara katılıyor olmalarıdır. Diğer bir deyişle "parası neyse verelim bizde katılıyoruz" mantığında olan bu takımlar haliyle yarış pilotları için genelde para ödemezler (ya takım pilota aittir veya pilot parasıyla yarışır). Üreticiden satın aldıkları aracın bakım, pit masraflarını kendileri üstlenebildikleri gibi başka ekipten de bu hizmeti satın alanlar olabilir. Ralliden pist yarışlarına birçok sınıfta yarışan bu takımlar en çok tek marka kupalarında görülür (tek marka kupalarında fabrika takımı yarıştırmak biraz abes olurdu değil mi ☺). Eskiden F1 yarışlarında da bulunan bu takımlar Concorde Anlaşması ile katılımları engellenmiştir.

Günümüzde yarışan tüm F1 takımları "Constructor" sıfatıyla katılmaktadır (yani motor üretmese de en azından aracı inşa edebilen takımlar). Bu durum F1'e yeni takımların katılmasından çok mevcut takımların el değiştirmesini de açıklar (Sıfırdan F1 takımı kurmanın maliyetini siz düşünün).
Örneğin wrc'de rolenzo bertelli kendi parasını basarak yarışmaktadır. Bu takımların hepsi demesek de birçoğu sırf yarıştaki adrenali yaşamak için olaya katıldığı için üzerlerinde marka gibi bir baskı da yoktur. Doğal olarak stresi oldukça düşürür. Fakat marka bağlılığı olmadığı için de yarışlarda istikrar birazcık sekteye uğrayabilir.
Aslında 'müşteri takımı' da deniliyor bunlara, özellikle de F1'de. Çünkü motor üretmediklerinden dolayı parasını verip motoru bir fabrika takımından alarak yarışıyorlar. F1 dışında genelde ralli ve pist yarışlarında kullanılıyor. Rallilerde daha yaygındır...
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri