ford'un kullandığı çift kavramalı otomatik şanzıman türü.

hem sizi düz vites kullanmanın zevkinden mahrum bırakmıyor, hem de size otomatik şanzımanın geçiş rahatlığını sağlıyor. sıradan şanzımanlara göre %8 daha az yakıt tüketimi sağlıyor.

daha detaylı teknik bilgi için
--- spoiler ---
volvo cars ve şanzıman ortağı getrag tarafından geliştirilen powershift prensip olarak birbirine paralel iki düz şanzıman şeklinde çalışıyor. powershift düz şanzımanda kullanılan teknoloji üzerine kurulu olmakla birlikte kendi tahrik millerine bağlı iki ayrı hidrolik debriyajla bu sistemden ayrılıyor. birbirinin içinde dönen iki tahrik milinden içte olanı birinci üçüncü beşinci ve geri vitesleri kontrol ederken dışta olanı ikinci dördüncü ve altıncı viteslere kumanda ediyor. debriyajın elektro-hidrolik kontrol ünitesi bir debriyaj kavramışken diğerinin açılmasını sağlıyor. iki debriyaj da baskı balata sistemiyle çalışıyor. bir piston debriyaj balatalarını birbirine doğru iterek bunların oluşan sürtünmeyle birbirine kilitlenmesini sağlıyor. böylece motor birinci viteste gücünün ve torkunun zirvesinde çalışırken ikinci vitese geçmeye hazır hale geliyor. ikinci vitese geçildiğindeyse üçüncü vites hazırlanıyor. bu sayede güç aktarımında veya torkta herhangi bir kesinti olmazken son derece hızlı ve pürüzsüz bir şekilde vites değiştiriliyor vites değiştirme sırasında da hızlanma sürüyor.
--- spoiler ---
(bkz: çift kavramalı yarı otomatik şanzımanlar)

benzeri için;

(bkz: dsg)

Apaciler arasinda rolling yaparken "kardo powershift yap powershift" denen tabirdir.debriyajsiz vites degistirme eylemi.
Otomatik şanzımanın rahatlığı ile manuel şanzımanın performansını sunan altı ileri vitesli, çift kavramaya sahip PowerShift otomatik şanzıman bir sonraki vitesi otomatik olarak seçerek, güç kaybı yaşamadan pürüzsüz vites geçişleri sağlar. PowerShift otomatik şanzıman hızlı, pürüzsüz vites geçişleriyle daha akıcı, daha zevkli sürüş sağlamanın yanı sıra konvansiyonel (tork konvertörlü) otomatik vitesli şanzımanlara kıyasla daha fazla yakıt tasarrufu ve daha düşük karbondioksit emisyonun elde edilmesine yardımcı olur. 1.0 litre 100PS ve 1.6 litre 105PS benzinli motorlar ile sunulmaktadır.
ford.com.tr
(bkz: powershifting)
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri