Standart bir donanım olan Porsche Traction Management (Porsche Çekiş Yönetimi, PTM), elektronik olarak değişken, program kontrollü, çok plakalı bir kavramaya sahip olan aktif bir dört tekerlekten çekiş sistemidir. Sürekli tahrik edilen arka tekerlekler ve ön tekerlekler arasında gücü dağıtır.

Örneğin, hızlanma sırasında arka tekerlekler çekiş özelliklerini kaybetmeye başlarsa, çok plakalı kavramanın daha pozitif bir kavrama sağlamasıyla, çekiş torkunun büyük bolümü otomatik olarak ön aksa iletilir. Ek olarak, patinaj önleme sistemi (ASR) patinajı önler. Virajlarda, ön tekerleklere yeterli miktarda tahrik gücü aktarılarak mükemmel bir yanal stabilite sağlanır. Porsche Stability Management (Porsche Stabilite Yönetimi, PSM) ile birlikte PTM, neredeyse tüm sürüş senaryolarında ideal çekiş gücü için torkun mükemmel şekilde dağıtılmasını sağlar.

(bkz: Porsche Çekiş Yönetimi)
Delikanlı adamın direk devre dışı bıraktığı sistemdir. Ergenler denemesinler, hiç tavsiye etmiyorum.
kendinden kilitlenebilir bir orta diferansiyel ile sabit dört tekerlekten çekiş sistemini kapsar. bu sistem sayesinde, arkaya %60'lık, öne ise %40'lık standart bir tork dağılımı yapılır. tekerleklerden biri patinaj eğilimi gösterdiğinde, kendinden kilitlenebilir orta diferansiyel tüm torku ilgili aksa vererek en yüksek seviyede çekiş gücünün elde edilmesini sağlar. ayrıca motor torkunun arka tekerleklere farklı oranlarda dağıtılabilmesi, direksiyon duyarlılığını ve sürüş dinamiğini geliştirir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri