Porsche'nin binek otomobil için attığı ile adım diyebiliriz kendisi için.
6 adet farklı motor ile üretilmiştir, Türkiye'de en çok satılan modeli dizel olan 250 beygirlik V6 versiyonudur. İçi çok lükstür, malzeme kalitesinde gerçekten bir referans diyebiliriz. Porsche fanları ilk başlarda kendisini pek sevmemişti ki keza bende öyleyim. Yaklaşık olarak 1900 kilogramdır.
Dizel V6 olanı yaklaşık 700.000tl'dir. O fiyata neler alınabilecekken gidip bu çirkine o paraları vermem.
Arkadaşımın aldığı birtanesinde koltuk soğutmasından arka ekranlara kadar herşey olmasına rağmen direksiyon ayarının manuel olması beni şaşırtmıştı. 2007 model bmw x5 aracımda bile elektronik ve hafızalı direksiyon ayarı var. Birde ilk çıkan 250hp lik dizelleri stock volkswagen polo gti ile kafa kafaya gidiyor.
porsche 'nin en anlamsız bulduğum modelidir. Genel olarak yeni para kazanmaya başlamış müteahit arabasıdır gözümde.
Türkiye'de tam olarak "belediye dağıtmış" anlamı taşıyan araçtır. Anlamadım ki millet porsche 4 kapılı araba yapsa da kuyruk oluştursak diye hazırda mı bekliyolarmış
Aklıma Richard Hammond'u getiren otomobildir. Bunun sebebine gelecek olursak, ona göre bir Porsche galerisine girince yapılması gereken tek seçim vardır o da aracın rengidir. (bkz: porsche 911)
bu kadar tutulunca station wagon hamlesi de gelmiş araba. kim sokuyor bu fikirleri bu adamların kafasına aklım almıyor.

ilk kareler - 1
ilk kareler - 2
ilk kareler - 3
ilk kareler - 4
ilk kareler - 5
ilk kareler - 6
sport tourismo modelinin çıkacağı söylenen porsche modeli.
911 serilerinden fazla kar edemeyen Porşe'nin jipleriyle ve yeni dört silindirli Cayman-Boxter'larıyla birlikte can simididir.
O hayran olduğunuz 911 GTx'lerin arge parası bunlardan çıkıyor.
cenaze arabası. durun durun mecaz yapmadım. cidden bu araçtan cenaze arabası yapmışlar. 4.8lt v8 motorlu cenaze arabası mı olur yahu?

foto
foto2
foto3
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri