Porsche Cayenne'in üçüncü nesilidir, dün tanıtılmıştır, resmi gösterimi Frankfurt Otomobil Fuarı'nda yapılacaktır.

Tasarım olarak büyük bir değişim geçirmeyen yeni Cayenne daha çok teknolojik yeniliklerle geldi. Özellikle ön kısımda tasarımsal olarak ufak farklılıklar dışında bir şey görünmüyor, hatta Macan'a biraz daha benzediğini söyleyebiliriz. Arkadaysa uzun LED'ler Panamera modelinden alınmış.

Kabinde yine Panamera'dan alınan PCM (Porsche Communication Management) sistemiyle birlikte dokunmatik ekran ve dijital göstergeleri görebiliyoruz.

Otomobilde Audi Q7 ve Bentley Bentayga'da bulunan MLB platformu yer alıyor, bu sayede ağırlık 65 kg hafiflemiş. Boyutlarsa artmış: Uzunluk 63 mm uzamış, 44 mm uzamış, 9 mm alçalmış. Bagaj hacmi 100 litre genişlemiş 770 litreye ulaşmış.

Bunların yanında Porsche otomobilin altyapı olarak çok değiştiğini vurguluyor. Cayenne'de ilk kez 48 voltluk elektrik sistemi kullanılırken bu sistem yürüyen aksamı destekliyor. Adaptif amortisörler, adaptif viraj demirleri, arka lastiklerin dönmesini sağlayan sistem gibi ekipmanların kullanılması için gerekli enerjiyi sağlıyor.

Arka lastiklerin hareketi Cayenne'de ilk kez kullanılıyor. Bu sistem 918 ve GT3 modellerinde kullanılmış ve son derece başarılı sonuçlar alınmıştı, Cayenne'de de olması otomobilin çevikliğini bambaşka bir noktaya taşıyacaktır diye düşünüyoruz. Bunun dışında Porsche 4D Chassis Control System, PASM (Porsche Active Suspension Management) ve PDDC (Porsche Dynamic Chassis Control System) gibi özellikler otomobilde birlikte kullanılmış. PDDC viraj demirlerinin aracın gövde hareketine göre elektrikli olarak ayarlanmasını bu sayede viraja girerken gövde hareketinin azalmasını sağlıyor. Sistem eskiden hidrolik destekliyken artık elektrik motorluyla ayarlanıyor.

Yeni Cayenne'de şimdilik 3.0 lt 340 bg ve 450 Nm tork sunan Cayenne ve 2.9 litrelik çift turbo 440 bg ve 550 Nm tork ortaya atan Cayenne S motor seçenekleri yer alıyor. Bu motorlar Panamera'dan alınmış.

Daha sonra V8 benzinli Cayenne Turbo, V6 dizel Cayenne Diesel, V8 dizel Cayenne Diesel ve plug in hibrit Cayenne E-Hybrid versiyonları da araca eklenecek.
Keşke tasarım da biraz değişseymiş dediğim otomobildir, bir türlü beğenemedim şu Cayenne'i.

Bu arada eğer o plug in hibrit motor gelirse Cayenne çok can yakar. Turbo hibrit 680 bg gücünde çünkü, en hızlı SUV unvanını geri alırlar.
Dış tasarımını fazla değişmediği için fazla sevemedim. Porsche de galiba Cayenne için, VW'in "dışı fazla değişmesin, içi ve teknolojisi daha başka olsun" fikrine kapılmış sanki.
Ama bu teknolojiler ve bu motorlarla çok can yakacağa benziyor, hatta bir üst entry'de denilen motor gelirse Tesla Model X'in korkulu rüyası olacak gibi.
RR karşısında bir kez daha başarısız olmaya mahkum yeni model porsche.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri