1986 ile 1989 yılları arasında üretimi yapılan porsche'nin iki kapılı, arkadan motorlu, coupe modeli.

2850cc twin turbo boxer motora sahip olan araç 444hp üretebiliyordu.

kendisi aslında özel bir ralli aracı olmasına karşın homologasyon kuralları çerçevesinde rötuşlanmıştır.
Porsche'nin benim için en özel otomobillerinden biridir. Sebebi ise tamamen yarışması için tasarlanıp, yarışabilmesi için road legal hale çevirilmesi. O yıllarda 2.9 litrelik bir motordan 444 beygir üretebilmek neyin kafası dedirtir.
çıktığı yıllarda ferrari f40 ile karşılaştırılırdı.
porscheye 4 çekeri getiren araçtır. 959'daki tecrübeyi 911e aktarmışlardır.
Amerikada, Monterey Otomobil Haftasında düzenlenecek olan açık arttırmada satışa sunulacak olan model. Şirket, otomobili 1.1 milyon ile 1.3 milyon dolar arası bir değere satmayı bekliyormuş.
Zamanında en teknolojik otomobildi. 450 bg ile bir ara en güçlüsü ve en hızlısıydı da sonra F40 çıktı mertlik bozuldu.
Yine de yükseklik ayarlı süspansiyon, akıllı dört çeker sistemi, sıralı iki turbosu gibi yenilikleriyle adeta çığır açmıştı.
ön kısmı inanılmaz karakteristik olan nadir porsche'lerden bir tanesidir.
Porsche'nin ar-ge'den kustuğu, süperspor terimini ortaya çıkaran ilk otomobillerdendir. Satılan her 959 aslında fiyatının iki katına mal olmuş, safi zarar ettirmiştir. Dahası Group B yarışlarına harcadıkları para edinilen tecrübeye kıyasla aşırı orantısız olunca "başlarım ben böyle ralliye siz gidin kumda oynayın" deyip toprak parkurlara veda etmiştir Porsche. Yine de bir Dakar şampiyonluğu vardır 959'un.
Motorun alt tarafı (silindirler) hava soğutmalı iken üst kısım (üst kapak) su soğutmalıdır. Sanırım bu fantazinin başka bir örneği de yok.
günümüz Porsche Carrera GT modelinin atasidir.
Porsche'nin önce Grup B olarak tasarladığı sonrasında ise yol otomobili olarak piyasaya çıkardığı, zamanında dünyanın en ileri teknolojili ve en hızlı yol otomobili olan efsane. Amerika'da Bruce Canepa tarafından re-engineered edilerek 763 beygir gücüne çıkarılmaktadır. (bkz: canepa.com/1987-porsche-959-canepa-generation-iii/">canepa.com/1987-porsche-959-canepa-generation-iii/)
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri