Tam 18 yıl üretilmiş olan arabadır. Türkiye'de daha çok Gt olan 5000 motor V8 olan versiyonu vardır.
Bu versiyon 0'dan 100 km/s hıza 5.8 saniyede ulaşır, arkadan çekiştir. 330 hp ve 430 Nm tork döneminin en hızlılarından biri olmasına sebeptir. 1580 kilogram ağırlığı ile biraz ağır görünebilir ama oldukça seridir.
10 yıl önce para etmezdi ama artık çok pahalıdır. Temizi 400.000tl falan etmektedir.
Ülkemizde yüzüne bile bakılmayan bir arabaydı bundan sadece 2 yıl önce. Şimdilerde bakıyorum da etiler, bebek'teki hemen hemen bütün galerilerde 1 tane var ve 400.000tl fiyat isteniyor. Özelliklerine gelince hiç kullanmamış olsam da video'lardan gördüğüm kadarı ile arkası çok oynak. Denge konusunda problemleri var ama çok eğlenceli. Olsa da keşke binsek.
Jeremy Clarkson'ın ilk ve son kez duygulanmamı sağlamış bir hikayesinde başroldür. Clarkson 928'i hep farklı bir yere koyar çünkü babası ölüm döşeğinde iken ona yetişebilmesi bu araç sayesinde olmuştur.

94 yılında bir akşam annesi arar ve babasının durumunun kötü olduğunu söyler, clarkson'da ise o sıralarda bir 928 testtedir. Annesi yemek yememiştir diye hem yemeği sıcak götürmesini, hem de babası gözlerini yummadan ona veda edebilmesini tam olarak bu otomobile borçludur.

Bunlar dışında döneminin en karışık elektronik aksamına sahip olan arabası olarak da anılır.
Farları sabit gibi görünse de, tıpkı salyangoz gözleri gibi yuvalarından dışarı çıkmaktadır.
911'in dönemin piyasa ve pazar koşullarında çok daha fazla ilerleyemeyeceğini düşünen porsche'nin sözüm ona 911'in yerine geçmek üzere çıkardığı GT.

--- spoiler ---
bu filmde kahramanımız büyük umutlarla ortamı kurtarmak üzere gönderilmiş ancak fos çıkmıştır
--- spoiler ---
Porsche'nin ilk V8 motorlu otomobilidir. Zaman zaman 928 geri dönüyor diye haber yapsalar da bu ikonik ismi hiç bir zaman geri getirmediler, belki ileride görürüz.

Aslında 911'in yerine çıkması için üretilmiş modeldir ama üretimi maliyeti fazla olduğu ve otomobil boyut olarak büyük, tüketim olarak fazla olduğu için bu rolü hiçbir zaman elde edememiştir.
Türkiye'de uyguna binebileceğiniz nadir porsche'lerdendir. Bakım maliyetleri de arkadan motorlu olanlara göre oldukça uygundur.
Devamı gelmediği için sofistike bir Porsche'dir. Türkiye'de var birkaç tane ama şu ana kadar buralarda hiçbirini görmedim. Yalnızca Hollanda'da bir tane gördüm ve "wow" dedirtip, yürümemi ona bakarak devam etmemi sağlamıştı. 928 GTS favorimdir ama gönlümde bir 944 Turbo S değildir. (bkz: ne arabaydı hey gidi)

Not: Kobra Takibi'nde Porsche patlatmak gerekiyorsa en önlerde her zaman bir 928 vardır. Dünyadaki 928 stoklarını bu adamlar bitirdi muhtemelen. Ayrıca Scarface'te Al Pacino bu arabanın gri bir tanesine sahipti. Al Pacino, daha küçücük Michelle Pfeiffer'e artistik yapmıştır bu arabayı alırken.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri