Porsche'nin 69-76 yılları arasında giriş modeli olarak piyasaya sürdüğü spor otomobili. Selefi Porsche 912 halefi 924tür. Vw ile ortak işbirliği ile üretilmiştir, Karmann Ghia'nın yerini almıştır. Hatta bu durum Amerika kıtasında sıkıntı çıkarmaması için Porsche Vw'i pazara tek 914'ü sürmek konusunda ikna etmek zorunda kalmıştır.

Tasarımsal olarak baktığımızda ortadan motorlu, arkadan çekişli, targa tavanlı iki kişilik bir otomobildir. Açılır kapanır farları vardır. Hava soğutmalı 1.7/1.8/2.0 litre 4 silindir ve 2.0 litre 6 silindir boxer motorlara sahip olmuştur. Motorun konumundan mütevellit ön ve arka olmak üzere iki tane geniş bagajı vardır ki tavanı çıkardığınızda öne koyarsınız. Gösterge panelinde 911'in 5'li yuvarlak göstergelerinin aksine, 356'daki gibi 3'lü yuvarlak göstege vardır. Dış görünüş olarak pek Porsche gibi görünmez. Lakin hafifliği ve dengeli ağırlık dağılımı ile iyi yol tutuşu vardır.

Küresel ölçekte 118 bin küsür satılmış olmasına rağmen memleketimizde var olduğunu şimdiye kadar ne gördüm ne de duydum. Benim bu otomobille tanışma imkanım ise Nfs 2000: Porsche Unleashed oyunu sayesinde oldu. Zamanının en iyi dinamiklerine sahip bu oyunda güç ve yol tutuşu dengesinde en iyi araçlardan biriydi. ayrıca evolution bölümünde en masrafsız otomobildi, çarpınca o kadar üzmezdi. Param olsa klasik araba olarak ilk bunu alırdım.
Yol tutuşundan falan anlamam pek ama görünüş itibariyle şirinmiş, beğendim.
Bir de ön kaputun altının boş olması da ilginçmiş, motoru arkada olan hiç bir arabanın kaputunu açıp bakmamıştım.
tarihte ilk f1 güvenlik aracı olması unvanına sahip otomobil.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri