Porsche'nin yeni canavarı. 3,996 cc'lik 6 silindirli boxer motoru 470 hp üretiyor. Sequential 6 ileri Porsche GT racing şanzımanı bulunuyor.
Porsche'nin yakın tarihte 2004 yılında Le Mans yarışları için 996 GT3 RS modeli üzerine geliştirdiği yarış otomobili. RSR ismi ilk kez 1973 yılında Grup 4 sınıfında yarışmak üzere hazırlanan 911 Carrera RSR için kullanılmıştır.

2016 Los Angeles Fuarı'nda tanıtılan yeni RSR'ın en dikkatleri çeken detayı ise altı silindir boxer motorunun artık arka aksın önünde konumlandırmış olması. Ortadan motorlu bir 911 kulağa garip geliyor olabilir fakat Porsche bunu daha önce Mclaren F1 GTR'ı yine Le Mans'da yenebilmek için yapmıştı. (bkz: Porsche 911 GT1)

Yeni RSR'da yetkililerin açıklamalarına göre motor gücü ve aerodinamik kısıtlamalar sebebiyle rekabet için sadece güçlü bir motorun yeterli olmadığı belirtilirken, motoru ortaya alınarak daha iyi ağırlık dağılımı ve daha az lastik aşınımı sağlanmış (e doğal olarak yani). Buna ek olarak arkada boşalan yere daha büyük difüzör yerleştirilerek aerodinamik geliştirmeler yapılmış.

2013 yılında çıkan RSR henüz 991 GT3 ortaya çıkmadığı için 2011'de piyasaya çıkan 991 Carrera üzerine geliştirilmişti ve motoru da 997 RSR'dan gelen 4.0 litre Mezger motoruydu (yukarıdaki entryde bahsedilen araç). Yeni RSR ise süspansiyonundan şanzımanına kadar yeniden tasarlanmış. Motoru yine 4.0 litre olsa da yeni motor bloğu üzerine inşa edilmiş. Atmosferik emişli olan bu motorun gücü 510 beygire kadar çıkabiliyor.
Atmosferik motor, sıralı şanzıman ve Porsche... Olabilecek en iyi kombinasyonlardan biri olan Porsche'nin yeni pist makinesidir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri