Porsche 911 gt3 'ün vahşileştirilmiş versiyonudur.
8.800 devir dönebilen 6 silindirli ünitesinin sesi için bile çocuğumu kesebilirim. Upshift yapılacak devire geldiğinde kulakçığı çektiğinizde gerçekten başka bir boyuta geçmiş gibi hissediyorsunuz. 8.250 devirde bu ünite tam 500 beygir veriyor. Tamam güç olarak bir ferrari f458 speciale değil ama gt3 rs'in kaymağı yol tutuş ve frenlemede. Pist kullanımında bir çok pistte speciale'yi geçmiş olmasının tek sebebi de bunlar aslında. Fiyat konusunda hiç girmiyorum, hayatım boyunca para harcamadan sadece biriktirsem belki alabilirim.
Selefine göre bütün süspansiyon sistemi elden geçmiş pist canavarı. Söylenenlere göre diferansiyel kilidi şehir içinde kullanmak için fazla sert, titreşimler ve dönüşlerde kasmalar yapıyor. Zaten bilinçli alan kişinin kafe kafe bununla gezeceğini sanmıyorum ama aklımızda bulunsun. Arka kanadı başlı başına tahrik sebebi, çok çalışılmış olmasıyla ise 'şaheser' diyebiliriz.
videodakinin haricinde bir de Ultraviolett rengi vardır ki hayvan gibi şii yapmışlar gerçekten..

New Porsche 911 GT3 RS Ultraviolett
Bir üst postta ki rengi gerçekten hayvan gibi şii 'dir.
Ülkemizde intercity 'nin sahibi olduğu istanbul park 'ta cup yarışları düzenlenecektir.
Bildiğim kadarıyla 30'a yakın araba ve yedek parça tedarik ettiler. Seneye istanbul park semaları şenlenecek.
Şu an için dünya'da üretilmiş olan tüm arabaların kralı diyebiliriz kendisi için.
çok saçma güçlerde değildir, şasi - amortisör geometrisi - ağırlık dağılımı konularında kendisi kadar çalışılmış başka bir araba olduğunu sanmıyorum.
Türkiye'de 1 adet satılmış, az önce gizli kaynaklarımdan gelen haber bu yönde.
Bir önceki versiyonu da güncel modeli de efsane olan otomobil dünyasının nirvanası diyebileceğimiz bir araçtır. Mühendislik mükemmelliği açısından bu araç ile yarışabilecek başka otomobil ben bilmiyorum. Olduğunu da sanmıyorum.

Pistte kullanılabilecek en iyi araçtır.
Yalnız son kasa gt3 rs in tek eksiği pdk dışında şanzıman opsiyonunun olmamasıdır. Bir önceki modeldeki manuelden başka alınamıyordu şimdi en azından manuel seçeneğinin opsiyon onlarak sunulması güzel olabilirdi. Üzerindeki pdk şanzıman evet şimdiye kadar yapılmış en iyi -en hızlı şanzıman belki de ancak atmosferik motorlu safkan spor araçların sonuncularından biri olduğunu bildiğimiz bu araçta manuel olması gereken bir seçenektir. Çünkü bunu alan adam zevk için alıyor. pistte saliseleri kovalayacak olan zaten pdk alır. Opsiyon be porsche adı üstünde opsiyon.

Bunun verdiği keyifin biraz daha azı ama benzeri için (bkz: porsche cayman gt4)
Mühendislik harikasıdır. En güçlü olması hiç bir zaman hedeflenmemiş bir otomobil bu, olayı en gelişmiş olabilmek. Mühendislik açısından en tutarlı motor, en dengeli güç, en iyi yönlenme gibi prensiplere sahiptir. Her detayı ayrı ayrı düşünülmüş, öyle üretilmiştir. Binince de anlarsınız zaten.

Ama çok pahalı be dedem.
sesinin kulak paslarını silmesi, arkasının aşırı tahrik edici oluşu, çamurluklardaki hava yarıkları ile alet tam bir testesterondur. Bana Porsche hevesi kazandıran modeldir. Tamamen güç-denge makinesidir.
Yanılmıyorsam AMS'nin bir sayısında türkiyeden 3 kişinin satın aldığı hakkında bahsi geçen araçtır.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri