Porsche 911'in sekizinci nesil modelidir, dün Los Angeles Fuarı'nda tanıtılmıştır.

Eski modele göre daha yenilikçi, daha verimli ve daha çekici olması için geliştirilen yeni 911’de hiç olmadığı kadr çok yeni teknolojilere yer verilmiş.

Otomobilin tasarımı her zamanki gibi klasik 911 hatlarına sahip. Önde yuvarlak farlar artık tamamen LED olarak gelirken özellikle arkada aracın boydan boya kaplayan ince LED far son derece dikkat çekici bir yapıda. Arka taraf tasarımcıların en çok üzerinde durdukları bölge olmasıyla öne çıkıyor. Tasarımcılar otomobilin aerodinmaik verimliliğini arttırmak ve sürtünmeyi düşürebilmek için bu kısımda özel olarak çalışmışlar ve otomobilin yere basma gücünü arttırmışlar. Üçüncü stop farı motor kapağının üzerinde konumlandırılırken plaka ve diğer far grubu ise LED farın altında, tamponda yer bulmuş. Bunun nedenini otomobilin olabildiğince alçak görünmesi olarak gösteriyorlar.

Gövde olabildiğince uzatılmış ve genişletilmiş. Bir önceki jenerasyonda ortaya atılan uzun aks mesafesi 992’de de devam ederken önde iz açıklığı 45 mm genişletilmiş ve bunun yol tutuş üzerinde ciddi bir etkisi olduğundan bahsediliyor. Bu arada yeni jenerasyonda tüm versiyonların fotoğraflardaki gibi geniş arka kısımla geleceğini söylemeliyiz. Yani eski modeldeki gibi sadece dört çeker olan versiyonlar geniş olarak gelmeyecek. Önde 20 arkadaysa 21 inçlik (ilk kez) jantlar da otomobilin olabildiğince çekici görünmesi için kullanılıyor.

992 şimdilik sadece Carrera S motor seçeneğiyle tanıtıldı. Yine 3.0 litrelik çift turbo destekli motorda yeni bir enjeksiyon sistemi, yeni turbolar ve soğutma sistemi kullanılmış ve bu sayede tüketimle emisyon değerlerinde gelişim sağlanmış. Maksimum güç 450 bg’ken bu eski modele göre 30 bg’lik bir artış anlamına geliyor. Carrera S 0-100 km/s hızlanmasını 3.7 saniyede tamamlarken dört çeker Carrera 4S ise 3.6 saniyede aynı hıza çıkabiliyor. Her iki değer de 991’dekine göre 0.4 saniye daha seri. Maksimım hızlarsa sırasıyla 308 ve 306 km/s. Tüm modeller yeni geliştirilen 8 ileri PDK şanzımanla gücünü aktarırken manuel şanzıman seçeneği kısa bir süre içinde modele eklenecek.

Yeni model özellikle kabinde ciddi bir atılım gerçekleştirmiş. Her zamanki gibi devir göstergesi ortada konumlandırılmışken bu aynı zamanda araçtaki tek analog gösterge olarak dikkat çekiyor. Devir göstergesinin eski modelleri andıran retro bir yapısı olmasıysa modelin geçmişine yapılan harika bir gönderme. Ortada konumlandırılan 10.9 inç genişliğindeki Infotaintment ekranı eskiye göre çok daha rahat bir kullanıcı arayüzüne sahip. Ayrıca artık birçok fonksiyon bu ekrandan kontrol edilebildiği için konsoldaki buton sayısı olabildiğince azaltılmış.

Porsche ilk olarak dijital hizmetlerini de yeni 911’de tanıtıyor. Cep telefonunuza indirilecek aplikayonlarla kullanılabilen bu hizmetler Porsche Road Trip, Porsche 360+ ve Porsche Impact olarak adlandırılıyor. Bunun dışında otomobilde ilk kez gece görüş teknolojisine yer verilmişken adaptif hız sabitleme, acil durum frenleme sistemi gibi teknolojiler de sunuluyor.

Bir diğer yenilikse Wet Mode adı verilen teknoloji. Bu sistem yol üzerindeki su birikintilerini analiz ederek gerekli sistemlerin öz hazırlığını yapıyor ve sürücüyü uyarıyor. Sistem direksiyon üzerindeki bir düğmeden devreye alınabiliyor.
Sadece Carrera S değil, Carrera’da duyuruldu aynı motorla onda ise güç 385 bg.

Ben ön tasarımda orijinalden 996’ya kadar izlenen küt bagaj kapağı detayını çok sevdim.

Boydan boya uzanan tampon hava girişleri de nostalji havası estiriyor. Led stopların tasarımına alışmak zor ama bence güzel olmuş yeni şekil.

992 hayırlı olsun ya, bence harika bir makine olmuş
Arkası bok gibi olan Beetle.
gt2rs,gt3 rs gibi pist versiyonlarını beklemekteyim
zira o arka tarafa hiç bir spoiler yakışmaz..
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri