911'in makyajlanmış versiyonuna verilen ad. Bu aynı zamanda artık Carrera modellerinde bile turbo sisteminin kullanıldığı versiyon olduğundan 911 için son derece önemli bir mihenk taşı. Eskiden 3.6 ve 3.8 lt olan Boxer 6 silindirli motorlar artık tamamen yeni 3.0 litrelik, çift turbo ile desteklenen motorlarla değişti. Tabii bu beraberinde performans artışı ve yakıt tüketiminde ciddi bir azalma getirdi ve tabii emisyon oranlarında. Standart Carrera 370 bg, 450 Nm tork, Carrera S ise 420 bg ve 500 Nm tork ile geliyor. Carrera S'in PDK şanzımanla 0-100 km/s hızlanması sadece 3.9 sn, ki bu değer bundan 30 yıl önce süper spor olarak üretilen 959'a çok yakın.

Değişimler bununla da sınırlı değil üstelik. PDK şanzımanda artan torkla baş etmek için oranlar değiştirildi, daha sarsıntısız vites geçişleri için yeni bir volan kullanılmaya başlandı, ayağınızı gazdan çektiğinizde şanzıman ile motorun bağlantısını kesen 'coasting function' eklendi. 918'den alınan direksiyonu (iki farklı çapta alabiliyorsunuz; 360 ve 375 mm), daha kullanıcı dostu olan ve Apple CarPlay ile uyumlu dokunmatik ekran da kabindeki yenilikler arasında...

Bundan böyle Carrera modellerinin hepsi turbo motorlu olacak, bizler gibi 'geleceksel' seven otomobilciler için de atmosferik, manuel şanzımanlı GT3 ve GT3 RS gibi versiyonların üretimi devam edecek. Bunu duymak da iyi geldi çünkü güncel modelde GT3 sadece PDK üretiliyordu.
tümünü gör
ilgili galeri