Porsche'nin giriş sınıfı spor modelleri Cayman ve Boxster önümüzdeki yıl itibarı ile 718 ismini alacak. Yani ikonik 911'in sahip olduğu "911 Carrera", "911 Targa" modelleri gibi "718 Boxster" ve "718 Cayman" olarak isimlendirilecek. Bence model isimlerini kategorize etmek için gayet güzel bir yöntem ki tarihi bir geçmişi olan 718'i seçmeleri de mantıklı olmuş.

Gelelim daha 4 seneyi daha yeni doldurmuş 981 kasa kodlu ikizlerin neden yeni model ismine geçmesine (bkz: bayram değil seyran değil eniştem beni niye öptü). Küresel emisyon düşürme gayretlerinin ürünü olan downsizing akımından 911 gibi ortadan motorlu kardeşler de etkilenecek bu sefer. Eski seri S modeliyle 3000 cc motor hacmini aşarken yeni isimle birlikte turbolanıp (VGT Değişken geometrili turbo) üstüne iki silindirini de kaybedecek. Şimdi aşağıda performans karşılaştırmasını yapalım:

Eski(981)
6 silindir Boxer atmosferik 2.7
265 hp 280 Nm
718(kasa kodu belli değil)
4 silindir Boxer turbo 2.0
305 hp 360 Nm

Eski(981) S
6 silindir Boxer atmosferik 3.4
315 hp 360 Nm
718(kasa kodu belli değil) S
4 silindir Boxer turbo 2.5
345hp 400 Nm

(Acaba çap x strok değerleri Subaru'larla aynı mı diye sinsi sinsi düşünüyorum halbuki bir Subaru'm bile yok)

Rakamlardan da anlaşılacağı üzere turbonun getirdiği manyak bir tork artışı var performans değerlerinde. S versiyonunun 0-100 hızlanma süresi 5 saniyenin altında ve maksimum hızları da 10 km'lik artmış (illa rakam istiyorsan 280 basıyo yani) bunların dışında daha da performanslı olan GTS versiyonu (hadi bir rakam daha vereyim 365 beygir olabilirmiş bu da) ve 911'den araklama atmosferik düz altılı GT4 versiyonu da sonradan üretilmeye devam edecekmiş.

Ha bir de ortalama tüketim de %15 düşürülmüş.(Alacak olanların pek umrunda olmasa da asıl amaç zaten buydu)

Henüz resmi lansman yapılmadı fakat bazı otomobil medyası editörleri prototipleri test edebilmiş durumdalar. Söylediklerine göre dıştan görülen farklılıklar far ve stop rötuşları ve anca meraklıların farkedebildiği ufak değişikliklerden ibaret. İçerde ise havalandırma kanallarının ve 918 ile birlikte gelen manettino tarzı sürüş modu şalteri dışında pek değişiklikten bahsedilmemiş. Yani yeni isim yeni araba diye beklentiye girmeyin; platform değişikliği yok, içerde kapsamlı değişiklikler içeren kapsamlı bir makyaj çalışması aslında.

Kaynak: Car Magazine

Dipnot: Adamlar Canada'nın kara kışında araba test etmeye getiriyorlar, plakaya bir bakıyorsun Lübeck !?

Kişisel yorumlarıma gelecek olursak; 4 silindir boxer motor geliştirme haberlerini biliyordum hatta keşke Subaru'yla ortak çalışsalar da porsche 914 vari halk porschesi çıkartsalar diye içimden geçiriyordum ama bu Boxster-Cayman ikilisinin yenilenme haberiyle biraz yalan oldu gibi. Tabii güzelim ülkemin vergi sisteminden dolayı gelen otomobiller küçük bir fiyat düşüşü yakalayabilir(küçük diyorum çünkü doğuş vergi avantajını kendi cebini doldulmaya yönelik kullanacaktır). Ama sonuçta baz model mevcut Cayman altına konumlandırılmadığı için lüksten feragat edemeyecektir. Darısı babası zengin caddeci gençlerin başına...
tümünü gör