Porsche'nin giriş sınıfı spor modelleri Cayman ve Boxster önümüzdeki yıl itibarı ile 718 ismini alacak. Yani ikonik 911'in sahip olduğu "911 Carrera", "911 Targa" modelleri gibi "718 Boxster" ve "718 Cayman" olarak isimlendirilecek. Bence model isimlerini kategorize etmek için gayet güzel bir yöntem ki tarihi bir geçmişi olan 718'i seçmeleri de mantıklı olmuş.

Gelelim daha 4 seneyi daha yeni doldurmuş 981 kasa kodlu ikizlerin neden yeni model ismine geçmesine (bkz: bayram değil seyran değil eniştem beni niye öptü). Küresel emisyon düşürme gayretlerinin ürünü olan downsizing akımından 911 gibi ortadan motorlu kardeşler de etkilenecek bu sefer. Eski seri S modeliyle 3000 cc motor hacmini aşarken yeni isimle birlikte turbolanıp (VGT Değişken geometrili turbo) üstüne iki silindirini de kaybedecek. Şimdi aşağıda performans karşılaştırmasını yapalım:

Eski(981)
6 silindir Boxer atmosferik 2.7
265 hp 280 Nm
718(kasa kodu belli değil)
4 silindir Boxer turbo 2.0
305 hp 360 Nm

Eski(981) S
6 silindir Boxer atmosferik 3.4
315 hp 360 Nm
718(kasa kodu belli değil) S
4 silindir Boxer turbo 2.5
345hp 400 Nm

(Acaba çap x strok değerleri Subaru'larla aynı mı diye sinsi sinsi düşünüyorum halbuki bir Subaru'm bile yok)

Rakamlardan da anlaşılacağı üzere turbonun getirdiği manyak bir tork artışı var performans değerlerinde. S versiyonunun 0-100 hızlanma süresi 5 saniyenin altında ve maksimum hızları da 10 km'lik artmış (illa rakam istiyorsan 280 basıyo yani) bunların dışında daha da performanslı olan GTS versiyonu (hadi bir rakam daha vereyim 365 beygir olabilirmiş bu da) ve 911'den araklama atmosferik düz altılı GT4 versiyonu da sonradan üretilmeye devam edecekmiş.

Ha bir de ortalama tüketim de %15 düşürülmüş.(Alacak olanların pek umrunda olmasa da asıl amaç zaten buydu)

Henüz resmi lansman yapılmadı fakat bazı otomobil medyası editörleri prototipleri test edebilmiş durumdalar. Söylediklerine göre dıştan görülen farklılıklar far ve stop rötuşları ve anca meraklıların farkedebildiği ufak değişikliklerden ibaret. İçerde ise havalandırma kanallarının ve 918 ile birlikte gelen manettino tarzı sürüş modu şalteri dışında pek değişiklikten bahsedilmemiş. Yani yeni isim yeni araba diye beklentiye girmeyin; platform değişikliği yok, içerde kapsamlı değişiklikler içeren kapsamlı bir makyaj çalışması aslında.

Kaynak: Car Magazine

Dipnot: Adamlar Canada'nın kara kışında araba test etmeye getiriyorlar, plakaya bir bakıyorsun Lübeck !?

Kişisel yorumlarıma gelecek olursak; 4 silindir boxer motor geliştirme haberlerini biliyordum hatta keşke Subaru'yla ortak çalışsalar da porsche 914 vari halk porschesi çıkartsalar diye içimden geçiriyordum ama bu Boxster-Cayman ikilisinin yenilenme haberiyle biraz yalan oldu gibi. Tabii güzelim ülkemin vergi sisteminden dolayı gelen otomobiller küçük bir fiyat düşüşü yakalayabilir(küçük diyorum çünkü doğuş vergi avantajını kendi cebini doldulmaya yönelik kullanacaktır). Ama sonuçta baz model mevcut Cayman altına konumlandırılmadığı için lüksten feragat edemeyecektir. Darısı babası zengin caddeci gençlerin başına...
Doğuş Oto'nun bu durumu kendi avantajına çevirip cebini dolduracağı otomobil.

Not: Baracuda'nın parmaklarına sağlık.
4 silindirli Porsche fikri ile hayattan soğumama sebep olmuş haber.

Resmen kötü günlere doğru yelken açtık gidiyoruz. 4 silindirli Porsche'lerden sonra sanırım 2 litre motorlu Ferrari'ler falan göreceğiz.
Çok yakın zamanda bir halk Porsche'si geleceğinin habercisidir aslında.
Ürün gamındaki motor çeşitleri farkındaysanız her geçen gün hem küçülüyor hem de turbolanıyor.

Bu da daha az maliyet demek, daha az maliyetli bir motoru da halka hitap etmesin diye kullanacaklarını düşünüyorum.
porsche'yi iyice ele ayaga düşme habercisi. lüks araba kullanmak artık ayrıcalık değil sözünü destekler nitelikte..
Eh 911'de tüm motorların turbo olduğu bir ortamda 4 silindirli Boxster ve Cayman gayet normal. Aslında bu bu gövde çıktığı ilk günden beri bekleniyor ama Porsche elinden geldiğinde uzattı olayı. Weissach yapıyorsa bir bildiği vardır ki yazıdan da okunacağı üzere Georg Kacher abimiz turbo gecikmesi neredeyse yok diyor. Bize geldiğinde peynir- ekmek durumu olacağı aşikar

--- spoiler ---
Porsche’de dört silindirli boxer motorlar geleneksel bir geçmişe ve olağanüstü başarılara sahip. 1950’lerin sonunda, efsanevi Porsche 550 Spyder’in devamı niteliğindeki 718, dört silindir boxer motorların en üst konfigürasyon seviyesini temsil ediyordu. 1960’da Sebring’deki 12 saatlik yarışta ve 1958 ile 1961 yılları arasında yapılan Avrupa Tırmanma Yarışında Porsche 718 güçlü ve etkili dört silindirli boxer motoruyla sayısız rakibe karşı üstünlük sağladı. Sicilya’daki efsanevi İtalyan Targa Florio yarışında 1959 ile 1960 yılları arasında üç kez birinciliği elde etti. 718 RSK, 1958’de Le Mans 24 Saat yarışında, 142 beygirlik dört silindirli motoruyla kategori birinciliğini kazandı.
--- spoiler ---
Her ne kadar silindir sayısı ve motor hacmi azalsa bile Doğuş Otomotiv'in şuan satılan fiyatların üstünde bir fiyat biçeceği otomobil modelidir. Arabalitroll çok iyi bir noktaya parmak basmış, hep beraber bunun oluşunu çaresiz şekilde izleyelim.
2 litre 300 beygirlik motor seçeneği ile piyasaya sürülecek olan otomobil.

Bu hamle oldukça müşteri kazandıracaktır ama marka imajı için bir şey demek istemiyorum.
Otomobillerin ismindeki 718 markanın tarihindeki yarış otomobillerinden geliyor ve Porsche’nin kökenlerine gönderme yapıyor. Boxster’ın üretiminin 20’inci yılında yapılan köklü değişimin zamanlaması dikkat çekici.
Kuşkusuz ki her iki modelde de en çok göze çarpan yenilik isimden çok hacmi küçültülen, 2 ve 2.5 litrelik, boxer 4 silindirli turbo motorlar.

Artık standart Boxster 2.0 litrelik, 300 bg güç (380 Nm tork) üreten, 4 silindirli boxer motorla alınabiliyor. Porsche’nin açıklamaları otomobilin bu motorla eskisine göre 35 bg daha fazla güç üretirken, yüzde 13 az yakıt tükettiği şeklinde. Boxster 0-100 km/s hızlanmasını 4.7 sn’de gerçekleştiriyor, bu değer eskiye göre 0.8 sn daha hızlı.
Boxster S’teyse 2.5 litrelik, yine 4 silindirli, 350 bg’lik (450 Nm tork) motorla geliyor. Değişken geometrili turboya sahip Boxster S’teki güç artışı yüzde 13. Böylece otomobil 4.2 sn’de 100 km/s’ye ulaşıyor ki bu eski modelle kıyaslandığında 0.6 sn daha seri. Ortalama tüketim değeri S moedli içi 7.3 lt/100 km ile 0.9 lt/100 km’lik bir tasarruf sağlıyor. Her iki modelde de Porsche’nin çift kavramalı şanzımanı PDK opsiyon olarak alınabiliyor.

Makyajda Boxster’ın ön tamponu, geniş hava girişleri, LED farlar, arka kanat ve yeni tasarımlı 19 inçlik jantları dikkat çekiyor.

Kabindeyse büyük değişiklik olmasa da makyajla birlikte güncellemeler mevcut. Porsche Communication Managmenet sistemi standart olarak alınabilirken, Apple CarPlay aplikasyonuna uyum sağlayacak şekilde tasarlanmış. Bunun dışında yenilenmiş navigasyon sistemi ve direksiyon gözlerden kaçmıyor.

Boxster ve Boxster S Nisan ayından itibaren ülkemizde satışa sunulacak.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir